Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Lipiec 25 2021 08:29:03
Matematyka

MandrivaSP Nowogród BobrzańskiLicznik odwiedzin
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Mapa odwiedzin
Locations of visitors to this page
Google PageRank
Aktualny PageRank strony matilinspnb.dbv.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
Linux


Witamy.

Linux to nazwa ogólna całej rodziny systemów operacyjnych opartych o jądro Linuksa, która jest sztandarowym produktem ruchu na rzecz wolnego i otwartego oprogramowania o nazwie FLOSS. Poniżej prezentujemy garść informacji na temat systemu Linux, jego historii, pochodzenia, jego zastosowania, rozwoju, a także gdzie pojawia się on w Polsce.
Krótka historia:
Pierwsze jądro Linuksa zostało udostępnione publicznie 17 września 1991 dla komputerów osobistych opartych o architekturę IA-32. Wraz z jego udostępnieniem dołączono do niego wiele programów wchodzących w skład projektu GNU. W związku z tym cały system nazwano GNU/Linux. Aktualnie system ten jest rozwijany przez wielu ludzi na świecie w formie różnych jego odmian nazywanch dystrybucjami. Za twórcę tego systemu operacyjnego uważa się fińskiego programistę Linusa Torvaldsa, który stworzył jądro tego systemu.
Szerzej na temat historii systemu Linux możemy poczytać na stronach:


Pochodzenie nazwy:
Sama nazwa tego systemu operacyjnego pochodzi od słów Linus - będącego imieniem jego twórcy - raz Unix - nazwy systemu operacyjnego rozwijanego od 1969 roku w Bell Labs przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona (więcej na temat systemu Unix przeczytamy na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Unix). Twórcą nazwy Linux był Ari Lemmke.
Więcej na temat nazwy Linux możemy poczytać na stronach:


Logo systemu:
Znakiem rozpoznawczym czyli logiem każdego systemu operacyjnego Linux jest pingwin o nazwie Tux. Jest to nieoficjalna przyjęta na całym świecie maskotka tego systemu. Nazwa tego pingiwna pochodzi od słów: Torvald's Unix (Unix Torvaldsa). Sam rysunek Tuxa stworzony został w 1996 przez Larry'ego Ewinga, który wykorzystał do tego program GIMP. O tym jak powstało logo możemy poczytać na stronie: http://www.isc.tamu.edu/~lewing/linux (ang.).Zastosowanie systemu Linuks:
System Linux na pewno znany jest administratorom serwerów na których przechowywane są dane w internecie. Odwiedzając jakąkolwiek stronę internetową, pobierając coś z serwera FTP, lub odbierając e-maila z serwera pocztowego należy pamiętać, że najprawdopodobniej większość tych danych była, jest i najprawdopodobniej będzie przechowywana przez system Linux.
Dodatkowo system Linux jest często wykorzystywany jako zapora sieciowa w wielkich firmach jako strażnik bezpieczeństwa danych firmy (przykładem takiego zastosowania jest chociażby IPCop Linux: http://www.ipcop.org).
System Linux jest także wykorzystywany przez amerykańska agencję kosmiczną NASA do kontroli swoich superkomputerów (więcej na stronie: http://matipl.pl/2007/07/31/linux-w-nasa). Poza amerykańską agencją NASA, systemu Linux używa się również do kontroli większości superkomputerów z tzw. listy TOP500.
System Linux jest również wykorzystywany do obsługi amerykańskiej giełdy Wall Street (więcej na: http://www.forbes.com/2002/03/27/0327linux.html), czy też giełdy w Londynie (więcej na: http://www.computerworld.pl/news/367188/Londynska.gielda.na.Linuksie.html).
Oprócz tych wszystkich górnolotnych zastosowań system Linux jest wykorzystywany przez producentów filmowych. Producenci wykorzystują go do tworzenia animacji i efektów specjalnych. Z jego możliwości korzystają między innymi takie studia jak: Kolejną dziedziną, w której jest wykorzystywany system Linux, jest medycyna. Dokładniej mówiąc aparatura medyczna (głównie tomografy komputerowe) firmy General Electronics, która wykorzystuje do sterowania właśnie system Linux.
Obok medycyny system Linux, w postaci dystrybucji Mandriva (której poświęcona jest w dużej części nasza strona), znalazł swoje miejsce również w edukacji. Odmiana o nazwie EduMandriva jest stosowana w szkołach rosyjskich jako podstawowy system operacyjny.


Linux w Polsce:
System Linux jest również wykorzystywany w Polsce. Sztandarowym wykorzystaniem i wdrażaniem systemu Linux jest chociażby przykład miasta Jaworzno, które zdecydowało się na migrację komputerów administracji publicznej na ten właśnie system (źródło: http://www.jaworzno.pl/aktualnosci/jaworzno-wprowadza-w-szkolach-linuxa). Inne przykłady zastosowań Linuxa można znaleźć na stronie organizacji PPPiT, która pomaga w formułowaniu i tworzeniu przetargów na oprogramowanie lub sprzęt zgodnych z zasadami konkurencji i wolnego rynku.
Mówiąc o Linuxie w Polsce nie można też nie wspomnieć o fundacji FWiOO, która zajmuje się wdrażaniem systemu Linux w polskiej oświacie.
Jeśli jesteś zainteresowany bardzo mocno i chcesz spotkać ludzi, którzy też korzystają z tego systemu operacyjnego to zapraszamy na stronę PLUG - Polskiej Grupy Użytkoników Linuxa - na której odnajdziecie wiele ciekawych informacji na temat spotkań, konferencji itp. Odnajdziecie tam również informacje o lokalnych oddziałach tej organizacji.


Rozwój Linuksa:
Każdemu kto poznaje Linuksa nasuwa się pytanie: Kto sponsoruje cały ten system? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo jest to bardzo wiele firm. Jedno jest jednak pewne - nad rozwojem systemu Linux czuwa Linux Foundation. Firmami, które współpracują z Linux Foundation i rozwijają głównie jądro Linuksa są między innymi: Red Hat, Novell, IBM, Intel, Oracle, SGI, Fujitsu, Parallels, Nokia, Hewlett Packard (HP), Google, AMD, FreeScale, Broadcom, NTT i wiele innych które można poznać dzięki publikowanym co jakiś czas raportom ze stanu rozwoju Linuksa (więcej o raportach na stronie: http://arstechnica.com)
Wszystkim zainteresowanym systemem Linux polecamy również nasz dział Biblioteka Mandrivy, w którym znajdziecie wiele pozycji książkowych i czasopism na jego temat.
Jako redakcja polecamy takie książki jak: oraz e-booki:
Jeśli jesteś zainteresowany bardziej dogłębnie tematyką systemów z rodziny Linux oraz ich rozwojem to zapraszamy do dyskusji na naszym Forum - w sekcji Linux.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tematyce systemów Linux i zgłębić swoją wiedzę, ponad tą którą podaliśmy powyżej to zapraszamy do działu Linki - do sekcji Linux. Znajdziecie tam strony internetowe, na których jest mnóstwo informacji dotyczących tego systemu operacyjnego i ludzi z nim związanych.

Jeśli zapoznałeś się z ogólnym zarysem systemu Linux, jego pochodzeniem oraz przeznaczeniem, to zapraszamy do naszego działu Dystrybucje Linuxa, w którym dowiecie się jakie są rodzaje Linuksa, które można zainstalować na Waszym komputerze osobistym.

Pozdrawiamy - redakcja :)
Komentarze
scott74 dnia grudzień 01 2009 20:49:44
Witam
Jest już na stronce świetny artykuł o Mandrivie myśle spełniający oczekiwania początkujących pingwiniarzy , może czas pociągnąć temat Ubuntu bardzo rewelacyjnej , łatwej i elastycznej dystrybucji linuksa smiley

użytkownik Ubuntu 9.10 karmelkowy koliberek .smiley
scott74 dnia grudzień 01 2009 20:59:28
Oto jeden z losoych pulpitów Ubuntu http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/afb69669bfdf819c.html
pozdrawiam
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Znajdź
O nas
Chcesz dowiedzieć się: Co to za strona? Kiedy, kto i jak ją tworzy? Jaki jest cel tworzenia tej strony?
Zapraszamy do działu
O NAS
Tłumacz/Translate
Podziel się tą stroną
Share
Witamy Użytkowniku


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lubię to!!
Jesteśmy na NK
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 1,637,874 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl