Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Grudzień 11 2018 17:36:55
Matematyka

MandrivaSP Nowogród BobrzańskiLicznik odwiedzin
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Mapa odwiedzin
Locations of visitors to this page
Google PageRank
Aktualny PageRank strony matilinspnb.dbv.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
Zakładki w Firefoksie :)

Podstawowa umiejętność każdego linuksowca, to umiejętność korzystania z wyszukiwarek internetowych www.google.pl, www.yahoo.com itp.

Jednak nadchodzi taki czas, że każdy użytkownik ma swoje „ulubione miejsca” w internecie,w których ma upatrzone wskazówki lub pomoce w codziennej pracy na swoim komputerze.

Problem pojawia się wtedy gdy stron tych jest zbyt dużo i są one na tyle różne, że nasza pamięć nie jest w stanie ich wszystkich spamiętać, a szukać każdego adresu znowu poprzez wyszukiwarkę internetową jest męczące. Tym bardziej gdy chcemy z czegoś skorzystać od razu :)

Co prawda większość przeglądarek ma funkcję ”historii” lub „ulubionych”, ale te są narażone na usunięcie w przypadku przeinstalowywania systemu, lub naszej nieuważnej
obsługi internetowej przeglądarki.

Na szczęście w Firefoksie jest narzędzie o nazwie „Zakładki” :)

1. Co to jest zakładka?

Zakładka w codziennym rozumieniu to – powtarzając za słownikiem języka polskiego: „pasek tkaniny, papieru itp. często ozdobny służący do zakładnia książki w miejscu, w którym przerwało się jej czytanie”.

W Firefoksie zakładka to zapisany przez nas adres strony internetowej (serwera ftp), który jest często przez nas używany. Czym to się różni od „Ulubionych”? Pozycje ulubione są jak „Historia” ograniczone i niezbyt da się je zapisać na dysku naszego komputera w celu uchowania ich przed naszą nieudolną obsługę przeglądarki :P

2. Jak dodać panel z zakładkami?

Panel z zakładkami to miejsce – okienko w przeglądarce - gdzie będziemy widzieć wszystkie zapisane przez nasz zakładki.

Ja wybrałem sobie opcję panelu z lewej strony, ale każdy może go umieścić gdzie indziej – Wasz wybór. W tym celu wybieramy: Panel boczny → Zakładki.

Ja po mojej lewej stronie zobaczyłem panel w którym na razie zakładek jak na lekarstwo :P

3. Jak tworzyć grupy zakładek?

Trzeba zacząć dodawać własne zakładki. Zanim jednak do tego przystąpimy, należy pomyśleć, czy nasze zakładki nie powinny być podzielone na jakieś grupy – przy czym każda grupa dotyczy jednego tematu. U mnie na przykład „Grupami” są: „Sport”, „Mandriva”, „Moje”, „Praca w szkole”, „Serwisy informacyjne”, „Gry pod linuksa”, „Komputerowe” :)

W celu utworzenia nowej grupy zakładek ppm myszy wybieramy w „Panelu zakładek”, który przed chwilą utworzyliśmy „Bookmarks Toolbar”. Następnie z menu kontekstowego wybieramy „Nowy folder”. W oknie „Nowy folder” wprowadzamy nazwę np.: „Mandriva” (będzie to grupa zakładek związanych tylko i wyłącznie z Mandrivą).

4. Jak dodać zakładkę do wybranej grupy zakładek?

Dodawanie zakładki omówię na przykładzie dodawania strony http://www.naszamandriva.pl/ do grupy „Mandriva” (utworzonej w kroku 3). Kopiujemy adres strony internetowej, którą chcemy dodać.

Teraz aby dodać nową zakładkę do grupy „Mandriva” klikamy ppm na folder o nazwie „Mandriva” i z menu kontekstowego wybieramy „Nowa zakładka”. W oknie „Nowa zakładka” wypełniłem pola:

Resztę pól pozostawiłem bez wypełnienia, bo nie chciało mi się ich wypełniać. Jeśli chcecie możecie je uzupełnić :P Na koniec zatwierdzamy wszystko przyciskając w oknie „Nowa zakładka” „Dodaj”. Zakładka została dodana poprawnie :)

5. Jak otworzyć szybko wybraną zakładkę?

W „Panelu zakładek” wybieramy naszą zakładkę i klikamy na nią lpm, strona zostnie otworzona :)

6. Jak zapisać sobie wszystkie zakładki na dysku?

Na linuksie co prawda nie trzeba bać się przeinstalowywania systemu bo to nam zakładek nie zabierze tak jak na windowsie :P Nawet przeinstalowane przeglądarki, bądź jej aktualizacja nic nie zrobi :P Przynajmniej na linuksie :P Jednak może być tak, że w jakiś tajemniczy sposób nam się „usuną same” zakładki? Co wtedy? Czy mam wtedy wprowadzać wszystko na nowo? Nie!! Wystarczy zrobić wspominaną wcześniej przeze mnie kopię zapasową wszystkich zakładek. W tym celu w Firefoksie przechodzimy do Zakładki → Zarządzaj zakładkami. Otworzy nam się okno o nazwie „Biblioteka”. W oknie tym po lewej stronie powinna być pozycja „Wszystkie zakładki” - jeśli nie jest, to zaznaczcie ją lpm :) W pasku zadań okna „Biblioteki” wybieramy Importowanie i kopie zapasowe → Utwórz kopię zapasową. Powinno nam się ukazać okno o nazwie „Nazwa pliku kopii zapasowej zakładek”. Jak sama nazwa mówi tego okna wybieramy tutaj jak się będzie nazywał nasz plik z zapisanymi zakładkami i gdzie go zapiszemy. Najpierw nazwa. Domyślnie plik nazywa się bookmarks-2009-12-06.json – zmieńmy tę nazwę na jakąś bardziej zrozumiałą :P Ja nazwałem ten plik zakładki-6-12-2009.json – utworzyłem nazwę od daty dnia w którym je sporządzałem :) Wy oczywiście robicie jak uważacie. Teraz wybierzmy miejsce zapisania pliku z zakładkami. Domyślnie Firefox chce to zapisać na jakimś „Pulpicie”, ale ja nie wiem gdzie to jest na komputerze :P W oknie tym jest z lewej strony drzewko z folderami na naszym kompuerze wybieram tam katalog nazwany u mnie „tarzan” - u Was to będzie nazwa użytkownika, od konta na którym jesteście zalogowani na systemie :) Klikamy raz na ten folder lpm. W widoku po prawej powinny pokazać katalogi, które widzimy jak otworzymy „Katalog domowy” - widoczny na pulpicie naszego komputera. W widoku tych folderów wybieramy i otwieramy folder o nazwie „Dokumenty” - klikając dwa razy lpm na nim :) I teraz dajemy „Zapisz”. Wrócimy się do okna „Nazwa pliku kopii zapasowej zakładek” - zamykamy je krzyżykiem w prawym górnym rogu :D

Sprawdźmy czy rzeczywiście nam się udało. Otwieramy „Katalog domowy” na pulpicie i otwieramy folder o nazwie „Dokumenty”. Powinien zawierać plik – w moim przypadku o nazwie zakładki-6-12-2009.json. Zatem cała procedura zapisywania zakładek przebiegła bezproblemowo.

7.Jak korzystać z tego pliku zapisanego z zakładkami na dysku?


Używa się go tylko wtedy gdy znikną nam zakładki w firefoksie :) Aby teraz gdy nie mamy zakładek przywrócić je szybko i bezboleśnie należy najpiew uruchomić Firefoksa. Teraz wybieramy Zakładki → Zarządzaj zakładkami. W nowym oknie wybieramy znowu Importowanie i kopie zapasowe → Przywróć → Wybierz plik. W nowym oknie w drzewku po lewej stronie wybieramy folder o nazwie użytkownika, na którym jesteście zalogowani w systemie :) W widoku folderów po prawej stronie powinieneś gdzieś tam być folder o nazwie „Dokumenty” i otwieramy go :) Powinien tam być plik z zakładkami, który utworzyliśmy w kroku 6. Zaznaczamy go klikając na niego raz lpm i dajemy „Otwórz”. Pojawi się okno z ostrzeżeniem o nazwie „Przywróć zakładki” - dajecie w nim „Ok”. Wrócicie do okna „Biblioteka”. Zamykacie to okno krzyżykiem w prawym górnym rogu, bo zakładki już zostały wczytane :) I to wszystko :)

Plik z tymi zapisanymi zakładkami najlepiej trzymać w bezpiecznym miejscu – płycie DVD lub CD, lub osobistym pendrivie :) Przed wczytaniem w Firefoksie zakładek wtedy należy najpierw skopiować ten plik z pen drive'a (lub płyty) na dysk komputera do folderu „Dokumenty” w „Katalogu domowym” :)

Pozdrawiam - admin :)

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Znajdź
O nas
Chcesz dowiedzieć się: Co to za strona? Kiedy, kto i jak ją tworzy? Jaki jest cel tworzenia tej strony?
Zapraszamy do działu
O NAS
Tłumacz/Translate
Podziel się tą stroną
Share
Witamy Użytkowniku


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lubię to!!
Jesteśmy na NK
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 1,109,880 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl