Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Lipiec 25 2021 09:51:02
Matematyka

MandrivaSP Nowogród BobrzańskiLicznik odwiedzin
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Mapa odwiedzin
Locations of visitors to this page
Google PageRank
Aktualny PageRank strony matilinspnb.dbv.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
Dystrybucje linuxa


Witamy.

Jeśli poznaliście dzięki naszemu działowi Linux ogólny zarys wiedzy o tym systemie, to wiecie pewnie, że chcąc zainstalować go na swoim komputerze, musicie wybrać określoną dystrybucję.

Dystrybucją nazywa się zestaw programów rozpowszechnianych łącznie (np.: na jednej płycie DVD), które łącznie dają gotowy do zainstalowania system operacyjny.

Dystrybucje są rozwijane przez określone firmy lub fundacje (jeśli chodzi o te bardziej znane) oraz przez społeczność, która dzieli się w internecie wiedzą na temat danej dystrybucji przez fora internetowe, listy mailingowe, kanały IRC i inne formy komunikacji.

Poniżej prezentujemy 10 najbardziej popularnych na świecie dystrybucji systemu Linux (w oparciu o dane serwisu http://www.distrowatch.com z dnia 26.5.2011):

Ubuntu

Opis systemu:

Ubuntu to dystrybucja systemu operacyjnego Linux oparta na Debianie (patrz niżej opis). Domyślne środowisko graficzne w Ubuntu to Gnome. Popularność zdobył głównie przez swoją prostotę, możliwości i łatwość obsługi. Instalacja tego systemu jest bardzo prosta (wygląda jak instalacja programów w systemie Windows tzn. przechodzimy od kroku do kroku). System jest darmowy jesli mamy wolne łącze możemy go zamowić za darmo ze strony Shipit (z pewnymi ograniczeniami wprowadzonymi w roku 2009).

(źródło: http://www.linux.pl/)
WWW:

Strona domowa: http://www.ubuntu.com/
Forum: http://www.ubuntu.pl/
Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ubuntu
Jeśli jesteś zainteresowany bardziej tą dystrybucją systemu Linux polecamy książki:Linux Mint

Opis systemu:

Linux Mint to dystrybucja systemu GNU/Linux oparta na Ubuntu oraz (częściowo) na Debianie. Pomimo faktu, iż dystrybucja jest oparta głównie na Ubuntu, twórcy Linuksa Mint zdecydowanie odcinają się od ideologii protoplasty. Krytykują Ubuntu przede wszystkim za niemal dogmatyczne, według nich, trzymanie się idei wolnego oprogramowania, przez co nie zamieszcza się w nim, w przeciwieństwie do dystrybucji Mint, oprogramowania o zamkniętym kodzie oraz chronionego prawem patentowym (np. RealPlayer, Macromedia Flash, obsługa formatu mp3, kodeki do obsługi formatów windowsowskich). W odróżnieniu od Ubuntu, w Linux Mint zrezygnowano także ze specjalnych instalatorów "nie-wolnego" oprogramowania.

(źródło: http://www.linux.pl/)
WWW:

Strona domowa: http://linuxmint.pl/
Forum: http://forum.linuxmint.pl/
Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Linux_MintFedora

Opis systemu:

Fedora Core (niekiedy nieprawidłowo określana jako Fedora Linux) to nazwa następcy wolnej dystrybucji Red Hat Linux rozwijanej przez Projekt Fedora i finansowanej głównie przez Red Hat. Ostatnio utworzono Fundację Fedora, mającą w zamierzeniu koordynować prace nad Fedorą Core w większym stopniu niezależnie od Red Hata.
Celem projektu Fedora Core jest budowa w pełni użytecznego systemu operacyjnego w oparciu o wolne oprogramowanie, wydawanego cyklicznie 2-3 razy w roku. Jednak w związku z licznymi zmianami w instalatorze - Anacondzie przy wydaniu piątej wersji wydłużono ten czas do 9 miesięcy.

(źródło: http://www.linux.pl/)
WWW:

Strona domowa: http://fedoraproject.org/
Forum: http://forum.fedora.pl/
Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fedora_%28dystrybucja_Linuksa%29
Jeśli jesteś zainteresowany bardziej tą dystrybucją systemu Linux polecamy książkę:Debian

Opis systemu:

Debian to wolny system operacyjny (OS). System operacyjny to zestaw podstawowych programów i narzędzi, które umożliwiają komputerowi działanie. Debian używa jądra (jest to rdzeń systemu operacyjnego) Linux, ale większość podstawowych narzędzi systemu pochodzi z projektu GNU. Dlatego system nazywa się GNU/Linux.
Debian to coś więcej, niż sam system operacyjny: zawiera ponad 18700 pakietów, które są skompilowanymi programami spakowanymi w sposób, który umożliwia łatwą instalację.
Dystrybucja ta cieszy się opinią najbardziej stabilnego systemu operacyjnego o bardzo wysokiej jakości. Posiada także wsparcie dla wielu języków. Obecnie jest tworzony przez bardzo dużą grupę ochotników komunikujących się ze sobą poprzez szereg list dyskusyjnych (dostępnych również w Usenecie w hierarchii debian.*) oraz system śledzenia błędów. Projekt posiada rozbudowaną strukturę wewnętrzną: z wyborami, konstytucją a także formalnymi dokumentami określającymi zasady postępowania.

(źródło: http://www.linux.pl/)
WWW:

Strona domowa: http://www.debian.org/index.pl.html
Forum: http://forum.dug.net.pl//
Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Debian
Jeśli jesteś zainteresowany bardziej tą dystrybucją systemu Linux polecamy książki:openSUSE

Opis systemu:

openSUSE to dystrybucja GNU/Linuksa sponsorowana przez firmę Novell. Przeznaczona głównie dla komputerów osobistych. Dobra alternatywa dla Windows XP dla przeciętnego użytkownika. Zawiera dopracowane graficzne narzędzia konfiguracyjne YaST i SaX2. Jest bardzo prosta w instalacji i użytkowaniu.
openSUSE cechuje się bardzo dopracowanym pulpitem opartym na środowisku GNOME lub KDE (oczywiście dostępne są również inne, środowiska, które płynnie działają na starszych komputerach). Niezależnie od tego czy wybierzemy GNOME, czy też KDE, nasze oczy ucieszy ergonomiczne i bardzo estetyczne biurko.
openSUSE słynie ze swojego wszechstronnego narzędzia — YaST-a. Jest to kluczowy komponent dystrybucji. Użytkownik ma z nim do czynienia już na etapie instalacji systemu — dzięki YaST-owi instalacja openSUSE jest łatwa nawet dla osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z Linuksem. Nie zawiodą się również zaawansowani użytkownicy, którzy mogą skorzystać z trybu eksperta i dostosować wszystkie opcje instalacji do swoich potrzeb.

(źródło: http://www.linux.pl)
WWW:

Strona domowa: http://pl.opensuse.org/
Forum: http://www.forum.susek.info/
Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/SUSE
Jeśli jesteś zainteresowany bardziej tą dystrybucją systemu Linux polecamy książki:Arch

Opis systemu:

Arch Linux jest dystrybucją Linuksa stworzoną przez Judda Vineta, która podkreśla łatwość użytkowania. Łatwość ta nie jest jednak osiągana przez mnogość graficznych konfiguratorów, a poprzez rozsądnie rozmieszczone i konstruowane pliki konfiguracyjne, skrypty i programy. Dlatego też Arch Linux, mimo swojej prostoty, może nie być odpowiednim systemem dla osób nie mających wcześniej styczności z Linuksem.
Judd został zainspirowany inną dystrybucją Linuksa ” Crux Linux. Arch jest oparty na systemie pakietów binarnych kompilowanych dla architektury i686 zarządzanych przez program Pacman. Umożliwia on instalację, aktualizację oraz usuwanie pakietów. Pakiety mogą być także budowane ze źródeł przy pomocy ABS (Arch Linux Build System) ” systemu podobnego do portów.

(źródło: http://www.linux.pl/)
WWW:

Strona domowa: http://www.arch-linux.pl/
Forum: http://forum.arch-linux.pl/
Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Arch_LinuxPC Linux

Opis systemu:

PCLinuxOS (często skracane jako PCLOS) to dystrybucja Linuksa oparta na Mandrakelinux (obecnej Mandrivie). Standardowo uruchamia się z płyty (tzw. LiveCD), ale można ją także zainstalować na twardym dysku.
Korzenie dystrybucji wywodzą się z niezależnego zestawu pakietów RPM rozwijanych przez Billa Reynoldsa (znanego też jako Texstar) dla Mandrakelinux w latach 2000-2003 w ramach serwisu PCLinuxOnline.com. W 2003 r. opierając się na Mandrakelinux 9.2 i projekcie Linux LiveCD zaczął tworzyć własną dystrybucję.
Jedną z najważniejszych cech różniących PCLOS od macierzystej dystrybucji jest używanie do zarządzania pakietami systemu APT i graficznego menedżera Synaptic zamiast URPMI. Zasadniczym odbiorcą PCLinuxOS ma być użytkownik biurkowy i domowy. Texstar jest znany z umiejętności ulepszania i polerowania istniejących zasobów, co widać w projekcie i graficznym interfejsie PCLinuxOS.

(źródło: http://www.linux.pl/)
WWW:

Strona domowa: http://pclinuxos.org.pl/
Forum: http://forum.pclinuxos.org.pl/
Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/PCLinuxOSPuppy

Opis systemu:

Puppy Linux jest minidystrybucją mającą w założeniach być łatwą w instalacji na pamięciach USB, ZIP oraz twardych dyskach. Jednocześnie "szczeniaczek" ma być bardzo prosty w obsłudze, a ponieważ ładuje się on w całości do pamięci RAM (typowe liveCD zajmuje około 85MB), jest bardzo szybki i wydajnie działa nawet na wiekowych komputerach.

(źródło: http://www.linux.pl/)
WWW:

Strona domowa: http://www.puppylinux.pl/
Forum: http://forum.puppylinux.pl/
Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Puppy_LinuxSabayon

Opis systemu:

Sabayon Linux to dystrybucja oparta o Gentoo. Sabayon - w odróżnieniu od Gentoo - wykorzystuje system pakietów prekompilowanych zwany Entropią, dzięki któremu proces instalacji systemu oraz oprogramowania w trakcie użytkowania jest znacznie szybszy i prostszy, ponieważ nie wymaga żmudnej kompilacji. Entropią można zarządzać dzięki istniejącym narzędziom zarówno w konsoli (equo) jak i przy pomocy graficznego interfejsu (sulfur). Wymagane pakiety są pobierane na dysk, rozpakowywane i instalowane. System Entropii obsługuje zależności, mamy zatem pewność, że zostaną pobrane wszystkie wymagane pakiety do działania wybranego programu. Twórcy Sabayon Linux nie zrezygnowali jednak z systemu Portage, dzięki czemu mamy dostęp do bogatej listy oprogramowania z możliwością budowania pakietów pod własny sprzęt oraz z wybraną przez siebie konfiguracją.

(źródło: http://www.linux.pl/)
WWW:

Strona domowa: http://www.sabayonlinux.org/
Forum: http://www.sabayon.fora.pl/
Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sabayon_LinuxCentOS

Opis systemu:

CentOS (Community ENTerprise Operating System) to dystrybucja Linuksa oparta na Red Hat Enterprise Linux i mająca być z nim kompatybilna w 100%.
Programiści CentOSa wykorzystują kod źródłowy oprogramowania z Red Hat Enterprise Linux do stworzenia własnej dystrybucji, która jest jednak bardzo podobna do Red Hat Enterprise Linux.
CentOS do zarządzania pakietami wykorzystuje programy up2date i yum.
Wersje CentOSa składają się z z dwóch części. Pierwsza z nich odnosi się do wersjiRed Hat Enterprise Linux z której pochodzą pakiety CentOSa. Druga określa z którego uaktualnienia Red Hat Enterprise Linux pochodzą pakiety. Dla przykładu CentOS 4.1 jest zbudowany na podstawia pakietów z Red Hat Enterprise Linux 4.

(źródło: http://www.linux.pl/)
WWW:

Strona domowa: http://centos.com.pl
Forum: http://forum.centos.com.pl/
Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/CentOSJako redakcja spośród wszystkich dystrybucji jakie istnieją i które można poznać dzięki stronie http://www.distrowatch.com, wybraliśmy dystrybucję o nazwie Mandriva. Nie wymienialiśmy jej powyżej ze względu na fakt, że poświęciliśmy jej cały dział naszej strony o nazwie Mandriva.

Zapraszamy więc do zapoznania się z systemem Mandriva, którego sami używamy od lat.

Jeśli mimo naszych sugestii na temat wyboru systemu Mandriva zdecydowałeś się jednak wybrać inną dystrybucję systemu Linux i chcesz się podzielić z nami swoimi wrażeniami na temat swojego wyboru, to zapraszamy do naszego Forum do sekcji Dystrybucje systemu Linux.


Pozdrawiamy - redakcja :)
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Znajdź
O nas
Chcesz dowiedzieć się: Co to za strona? Kiedy, kto i jak ją tworzy? Jaki jest cel tworzenia tej strony?
Zapraszamy do działu
O NAS
Tłumacz/Translate
Podziel się tą stroną
Share
Witamy Użytkowniku


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lubię to!!
Jesteśmy na NK
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 1,637,931 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl