Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Czerwiec 16 2021 14:36:05
Matematyka

MandrivaSP Nowogród BobrzańskiLicznik odwiedzin
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Mapa odwiedzin
Locations of visitors to this page
Google PageRank
Aktualny PageRank strony matilinspnb.dbv.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
Konfiguracja Mandrivy


Witamy.
Jeśli jesteśmy już po instalacji systemu Mandriva na dysku naszego komputera i zapoznaliśmy się z obsługą pulpitu systemu Mandriva możemy przystąpić do jego podstawowej konfiguracji.

KROK 0: KONFIGURACJA POŁĄCZENIA SIECIOWEGO (OPCJONALNIE)
Jeśli zainstalowałeś system Mandriva i wybrana przez Ciebie przeglądarka internetowa łączy się z internetem, to możesz pominąć ten krok i przejść do Konfiguracji repozytoriów, czyli następnego kroku. Jeśli jednak nie możesz otworzyć żadnej strony internetowej oraz Twój komunikator też nie chce się zalogować na Twoje konto, uzasadniając to brakiem połączenia, to potrzebujesz samodzielnie skonfigurować swoje połączenie. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że nasz komputer łączy się z internetem w pewien specyficzny sposób - chodzi nam tu o modem. W celu ułatwienia konfiguracja połączenia z internetem polecamy nasz poradnik pt.: "Jak skonfigurować połączenie internetowe na Mandrivie?", w którym umieściliśmy odnalezione przez nas w internecie różne sposobo konfiguracji połączenia na różnych modemach i u różnych dostawców internetu (np.: Telekomunikacja Polska s.a. lub Netia).

Jeśli masz pytania, sugestie lub problem związany z konfiguracją swojego połączenia sieciowego w systemie Mandriva, to zapraszamy do dyskusji na naszym Forum - w sekcji Sprzęt i jego obsługa - karty sieciowe, modemy, routery itp..


KROK 1: KONFIGURACJA REPOZYTORIÓW
Aby móc wykorzystać prawdziwą moc systemu Mandriva oraz dostępnego dla niego oprogramowania w maksymalnie bezpieczny i wygodny sposób musimy wskazać naszej Mandrivie gdzie w internecie są miejsca, w których znajdują się programy i atualizacje dla naszego systemu. Takimi właśnie miejscami (serwerami) są repozytoria.
Aby jego skonfigurować wykorzystujemy poradnik zamieszczony przez nas na naszym Forum pod adresem: http://matilinspnb.dbv.pl/forum/viewthread.php?forum_id=23&thread_id=64.

Jeśli masz jakieś pytanie, problem lub też uwagi na temat repozytoriów ich obsługi lub konfiguracji to zapraszamy do dyskusji na naszym Forum - w sekcji Zarządzanie oprogramowaniem.


KROK 2: KONFIGURACJA KARTY GRAFICZNEJ
Świeżo po instalacji systemu nasza Mandriva korzysta z tzw. "otwartych sterowników" w celu wyświetlania naszego pulpitu i uruchamianych programów. Nie są to wcale gorsze sterowniki od tych, które są dostarczane przez producentów kart graficznych. Subtelną różnicą, jaka może okazać się istotna w trakcie użytkowania systemu Mandriva, jest brak w "otwartych" sterownikach akceleracji 3D. Akceleracja 3D to funkcja, która pozwala na granie w trójwymiarowe gry komputerowe, których jest dużo i często stanowią ciekawą formę rozrywki i spełniania wolnego czasu.
Aby sprawdzić jaką kartę graficzną posiadamy kierujemy się zaleceniami w poradniku na naszym Forum dostępnym pod adresem: http://matilinspnb.dbv.pl/forum/viewthread.php?forum_id=17&thread_id=33.
Następnie instalujemy - w zależności od tego jaką kartę graficzną posiadamy - sterowniki producenta firmy: Po zainstalowaniu sterowników dla swojej karty graficznej należy sprawdzić czy mamy akcelerację 3D. W tym celu postępujemy zgodnie z naszym poradnkiem pt.: "Jak sprawdzić akcelerację 3D na Mandrivie?".

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pytań, problemów czy też sugestii lub uwag na temat konfiguracji kart graficznych w systemie Mandriva, zapraszamy do dyskusji na naszym Forum - w sekcji Sprzęt i jego obsługa - karty graficzne.


KROK 3: INSTALACJA NIEZBĘDNEGO OPROGRAMOWANIA
Samy system Mandriva po instalacji dostarcza nam domyślnie olbrzymią ilość darmowego oprogramowania, które w bardzo dużym stopniu zaspokajają podstawowe potrzeby każdego z nas. Wiadomym jest jednak, że różnorodność zadań jaką ma realizować system operacyjny i oprogramowanie w nim zainstalowane mogą wymagać doinstalowanie dodatkowych programów lub bibliotek. W tym celu polecamy zainstalowanie takich programów jak:

Jeśli szukasz dodatkowego oprogramowania dla systemu Mandriva, to zapraszamy oczywiście do naszego działu Oprogramowanie na Mandrive, w którym opisaliśmy niemal 1000 programów oraz sposób ich instalacji.

Jeśli w dziale Oprogramowanie na Mandrive nie znalazłeś lub masz propozycję umieszczenia w nim jakiegoś programu to zapraszamy do dyskusji na naszym Forum - w sekcji Programy - szukam programu do ....


KROK 4: KONFIGURACJA PAKIETU BIUROWEGO LIBRE OFFICE
Domyślnym pakietem biurowym instalowanym wraz z systemem Mandriva jest pakiet Libre Office. Na bardzo dużej części komputerów użytkowników na świecie, w tym bardzo często w naszym miejscu pracy korzysta się z pakietu Microsoft Office. Stwarza to potrzebę na takie zapisywanie dokuemntów, arkuszy kalkulacyjnych, czy też prezentacji tak aby można to było je otworzyć na komputerach z zainstalowanym właśnie pakietem biurowym Microsoft Office. W tym celu uruchamiamy pakiet Libre Office przez przejście do Menu -> Biuro -> Libre Office. Z menu programu wybieramy Narzędzia -> Opcje. W drzewku po lewej stronie rozwijamy opcję Ładuj/Zapisz i wybieramy Ogólne. Po prawej stronie prawie na samym dole są dwa rozwijalne paski. Dokonujemy następujących ustawień:
  • Dokument tekstowy -> Microsoft Word 97/2000/XP
  • Arkusz kalkulacyjny -> Microsoft Excel 2003 XML
  • Prezentacja -> Microsoft Power Point 97/2000/XP
Na koniec ustawimy sobie jeszcze folder w którym programu pakietu Libre Office będą domyślnie zapisywały efekty naszej pracy. My polecamy katalog Dokumenty, znajdujący się domyślnie w Katalogu domowym. W tym samym co wcześniej oknie, wybieramy i rozwijamy w drzewku po lewej stronie LibreOffice. Wybieramy Ścieżki. W nowym oknie po prawej stronie są przykładowe ścieżki do zapisu i importu danych. Zmienimy tylko jedną. Zaznaczamy w tym oknie Moje dokumenty i klikamy Edytuj, w nowo otwartym oknie odnajdujemy folder o nazwie Dokumenty, zaznaczamy go i dajemy Wybierz. Teraz aby zatwierdzić te wszystkie zmiany należy dać OK.

Jeśli masz dalsze pytania dotyczące tego pakietu biurowego to zapraszamy do dyskusji na naszym Forum - w sekcji Programy - biuro.W wyżej wymienionych czynnościach jak i w wielu innych czynnościach pomoże nam książka, którą prezentujemy w naszym dziale Biblioteka Mandrivy o tytule:
Po skonfigurowaniu Mandrivy możemy bez barier używać naszego systemu. Jeśli chcemy poznać więcej dostępnych programów zapraszamy do naszego działu Oprogramowanie na Mandrive.

Ponadto każdy kto szuka odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące Mandrivy i jej obsługi może wspomóc się poradnikami umieszczonymi na naszym Forum. Na początek polecamy sekcję "Podstawy obsługi systemu Mandriva".

Pozdrawiamy - redakcja :)
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Znajdź
O nas
Chcesz dowiedzieć się: Co to za strona? Kiedy, kto i jak ją tworzy? Jaki jest cel tworzenia tej strony?
Zapraszamy do działu
O NAS
Tłumacz/Translate
Podziel się tą stroną
Share
Witamy Użytkowniku


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lubię to!!
Jesteśmy na NK
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 1,619,849 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl