Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Lipiec 25 2021 09:14:07
Matematyka

MandrivaSP Nowogród BobrzańskiLicznik odwiedzin
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Mapa odwiedzin
Locations of visitors to this page
Google PageRank
Aktualny PageRank strony matilinspnb.dbv.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
Mandriva


Witamy.

Mandriva to system operacyjny stworzony przez francuską firmę Mandriva jako jedna z wielu dystrybucji Linuxa. Głównym celem stworzenia tego systemu operacyjnego było stworzenie darmowego systemu operacyjnego, który będzie stanowić konkurencję dla systemów z rodziny Windows.

Jako, że jest to system operacyjny oparty o Linuksa, jego główną zaletą jest duża stabilność pracy, przez co może on świetnie sprawdzić się nie tylko jako komputer osobisty, ale także jako system operacyjny pracownika biurowego. Stabilność pracy systemu wynika z faktu, że zanim jego kolejne wydanie trafi do sieci jako wydanie tzw. stabilne, przechodzi on bardzo dużo testów przez użytkowników na całym świecie w wersjach rozwojowych (alpha, beta, RC).

Bardzo ważną cechą, która zachęca do instalacji tego systemu jest bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie. Domyślnie instalowana zapora sieciowa iptables, to tylko wierzchołek góry lodowej, jaka stoi za bezpieczeństwem tego systemu operacyjnego. W Mandrivie bowiem, z resztą tak jak w wielu innych dystrybucjach systemu Linux nad bezpieczeństwem naszych danych oraz samego systemu i zainstalowanych w nim programów stoi tzw. system uprawnień. Co to jest system uprawnień? Otóż każdy kto uruchamia komputer i loguje się do systemu na swoim koncie podaje swoje hasło. Po zalogowaniu ma on tylko dostęp do swojej części dysku twardego poprzez tzw. katalog domowy. Co za tym idzie nie może on ingerować w pliki znajdujące się na tym samym komputerze, ale używane przez innego użytywkonika. Dodatkowo, żaden ze zwykłych użytkowników, oprócz administratora nie ma dostępu do zmieniania czegość w samym systemie (poprzez instalację programów). Wszystkie czynności jak instalacja programów lub podglądanie systemu jest dozwolone tylko dla aministratora, którym jest osoba znająca hasło roota - podawane w czasie instalacji systemu Mandriva.

Bardzo ważną uwagą jest przy wyborze systemu Mandriva jest wybór środowiska graficznego. Środowisko graficzne, pomijając informatyczne tłumaczenia i mocno uprzaszczając, jest to zbiór tego wszystkiego jak i gdzie będziemy klikać oraz jaki wybór oprogramowania nas interesuje. Jako redakcja tej strony wybraliśmy środowisko KDE, które charakteryzuje się bardzo dużym wyborem oprogramowania.

Dodatkowym atutem systemu Mandriva jest samo oprogramowanie dostępne dla tego systemu operacyjnego. Większość programów, których używa przeciętny użytkownik, jest programami open source, tak jak sam system Mandriva. Co za tym idzie większość z nich wydawana jest na licencji GPL (w wersjach: 3.0, 2.0 lub 1.0), czyli pełni darmowej. Ponadto z biegiem czasu i rozwojem internetu stało się bardzo ważnym nie tylko łatwy dostęp do oprogramowania, ale również bezpieczeństwo tego dostępu oraz samego oprogramowania. Nie wystarczy bowiem żeby sam system operacyjny był bezpieczny skoro zainstujemy program, który i tak będzie miał jakieś luki, możlwie do wykorzystania niezgodnie z intencjami użytkownika. W tej kwestii system Mandriva oferuje bardzo dobre i bezpieczne rozwiązanie - tzw. repozytoria. Repozytoria to - mówiąc ogólnie - serwery na, których są przetrzymywane i aktualizowane programy dla naszego systemu. Serwery te są utrzymywane przez społeczność na całym świecie (również w Polsce http://www.mandriva.org.pl/repozytorium.html), przez co ich poziom bezpieczeństwa stoi na bardzo wysokim poziomie.

Trzeba również wspomnieć o ważnym fakcie. Jeśli korzystamy z systemu Mandriva i szukamy pomocy w jego obsłudze, to możemy wykorzystać niesamowitą pomoc oferowaną przez ludzi na całym świecie. W szczególności możemy wykorzystać polskojęzyczne fora internetowe, na których możemy zadawać pytania. Przede wszystkiem zachęcamy do korzystania z naszego Forum lub też ze stron http://mandriva.org.pl/ oraz http://www.mandrivalinux.eu/.

Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom system Mandriva staje się wygodnym i bezpiecznym systemem operacyjnym, który podbił serca nie tylko redakcji tej strony, ale również wielu ludzi na całym świecie.

Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji na temat systemu Mandriva, odsyłamy do naszego działu Biblioteka Mandrivy, polecając książkę:


Odmiany Mandrivy

Jeśli jesteś zdecydowany do instalacji Mandrivy to zapraszamy do zapoznania się z odmianami Mandrivy. Informacje tutaj zamieszczone z pewnością pomogą Ci z wyborem odpowiedniego rodzaju Mandrivy dla Twojego komputera (nie tylko osobistego).


Jeśli zdecydowałeś się na system Mandriva w wersji Mandriva Free, to zapraszamy do naszego działu Starter Mandrivy.

Jeśli chcesz podyskutować na temat rozwoju systemu Mandriva i jego kształtu oraz wydarzeń z nim związanych to zapraszamy na nasze Forum - sekcji Mandriva.

Pozdrawiamy - redakcja :)
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Znajdź
O nas
Chcesz dowiedzieć się: Co to za strona? Kiedy, kto i jak ją tworzy? Jaki jest cel tworzenia tej strony?
Zapraszamy do działu
O NAS
Tłumacz/Translate
Podziel się tą stroną
Share
Witamy Użytkowniku


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lubię to!!
Jesteśmy na NK
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 1,637,903 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl