Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Grudzień 19 2018 15:29:33
Matematyka

MandrivaSP Nowogród BobrzańskiLicznik odwiedzin
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Mapa odwiedzin
Locations of visitors to this page
Google PageRank
Aktualny PageRank strony matilinspnb.dbv.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
Biblioteka matematyki -> Książki -> "Rozmaitości matematyczne"

"Rozmaitości matematyczne"

U źródeł powstawania matematyki leżały potrzeby życia takie, jak konieczność liczenia czy mierzenia. Wczesna matematyka była zbiorem praktycznych przepisów rachunkowych i geometrycznych mających na celu ułatwienia życia ówczesnym. Czasami do tych przepisów dołączano pewne spostrzeżenia, które nie miały bezpośrednich zasostosowań, ale uważane były za ciekawe. Na marginesie praktycznych zastosowań starożytni myśliciele dostrzegali pewne osobliwe fakty, jak na przykład to, że suma kwadratów przyprostokątnych jest równa kwadratowi przeciwprostokątnej.

W czasach nowożytnych przedmiotem matematyki stały się w większym stopniu funkcje liczbowe aniżeli same liczby. W czasach najnowszych abstrakcja sięgneła jeszcze dalej. Współczesna matematyka nie tylko rozwnięła klasyczne teorie, ale zapoczątkowała nowe i stworzyła podstawy metodologii ich rozwoju.

Matematyka, jak każda inna dziedzina, dla niespecjalistów wydaje się nauką trudną. Ponadto zaskakujący jest dla nich nie tyle fakt, że matematyk rozwiązuje zawiłe problemy, ale jego nieprzymuszona chęć wykonywania podobnych zadań.

Często uważa się, że matematyka wymaga osobliwych właściwości umysłu, że myślenie matematyczne dostępne jest tylko nielicznym. NIewątpliwie jest prawdą, że tych, którzy potrafią odkrywać nowe prawdy matematyczne, jest niewielu, tak jak niewielu jest tych, którzy potrafią komponować wartościowe utwory muzyczne, którzy potrafią pisać dobre wiersze, tak jak niewielu jest wybitnych sportowców.

Ale iluż jest entuzjastów muzyki, iluż potrafi nauczyć się rozumieć muzykę, umieć ją odtworzyć. Jak wielu z nas uprawia sport dla przyjemności, mimo że daleko nam od rekordów.

Tych którzy są w stanie rozumieć matematykę, którym rozwiązywanie prostych a ciekawych problemów matematycznych sprawia przyjemność, jest prawdopodobnie tyle samo, co tych, o których można powiedzieć, że są muzykami, co tych, którzy lubią jeździć na nartach bądź pasjonują się historią.

W książce tej starałam się przedstawić pewne zagadnienia matematyczne, które wydawały mi się ciekawe. Problemy, o których tu mowa, są bardzo różnorodne, począwszy od zadań, których rozwiązywanie nie wymaga długich i żmudnych rachunków, a tylko właściwego pomysłu i pewnych umiejętności logicznego myślenia, poprzez różnego rodzaju gry matematyczne, aż do krótkiego zarysu pewnych działów matematyki współczesnej.

Dla zadań tych i gier, na końcu paragrafów, zamieszczone są odpowiedzi. Zachęcam jednak każdego, aby najpierw sam spróbował znaleźć rozwiązanie. Niekiedy może być ono lepsze od tego, które jest podane, bowiem matematyka ma to do siebie, że jeżeli nawet poda się rozwiązanie jakiegoś problemu, to częstokroć nie można stwierdzić, że jest ono najoszczędniejsze, a więc najlepsze.

Czasami pomijałam szczegółowe uzasadnienia pewnych faktów. Wynikało to na ogół stąd, że aparat, który musiałby być użyty w dowodach, wykraczał poza program szkoły średniej.

Materiał przedstawiony w książce był w większości publikowany w "Młodym Techniku"

(źródło: fragment wstępu do książki)
Info o książce:

Cena: ok. 20 zł

Gdzie nabyć: antykwariaty, allegro lub inne serwisy aukcyjne

Autor: Cecylia Rauszer

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 1979

Ilość stron: 272
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Znajdź
O nas
Chcesz dowiedzieć się: Co to za strona? Kiedy, kto i jak ją tworzy? Jaki jest cel tworzenia tej strony?
Zapraszamy do działu
O NAS
Tłumacz/Translate
Podziel się tą stroną
Share
Witamy Użytkowniku


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lubię to!!
Jesteśmy na NK
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 1,113,475 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl