Literatura i czasopisma a Linux
Dodane przez tarzan1984 dnia Listopad 28 2009 21:12:21
Nie zawsze człowiekowi chce się grzebać w tonach "śmieci" internetowych. I gdzieś tam odnaleźć to co go by interesowało.

Czasami człowiek chciałby skorzystać z książki, w której jest wszystko ładnie poukładane i nie męczy to oczu tak bardzo jak długie siedzenie - nawet przy najlepszym jakościowo monitorze.

Dlatego też postaram się przytoczyć kilka pozycji na temat linuxa, które mogą Was zainteresować.


1. Czasopisma
W sieciach empik i nie tylko można nabyć takie czasopisma jak:

Jeśli nie chce nam się wychodzić z domu i szukać czegoś dla siebie, to możemy się odwołać do strony sklepu internetowego, który zajmuje się sprzedażą gazet o tematyce linuxowej i tematów pokrewnych: http://www.market.altkomp.pl.
Jak to często w świecie open source się zdarza i tutaj też są jednak w tej kwestii darmowe odpowiedniki. Są to:

Wartym nadmienienia z naszej strony jest fakt, że też mamy swój malutki udział w tworzeniu gazety "Dragonia". Udało nam się raz umieścić w niej artykuł o obsłudze program gtkpod. Z artykułem możemy zapoznać się w nr. 29 tegoż magazynu - do pobrania w formacie pdf ze strony http://dragonia.pl/download.php?view.29.
Poza tymi wszystkimi, w całości poświęconymi linuxowi, gazetami warto zwrócić jeszcze uwagę na czasopismo NEXT, które w swoim repertuarze również zawiera zawsze artykuły i programy ze świata linuxa. Strona internetowa gazety to:
http://www.nextmag.pl


2. Książki
W tej kwestii świat Linuxa nie ma się czego wstydzić po publikacji go dotyczących jest na prawdę dużo. Postaram się po raz kolejny stanąć na wysokości zadania i przytoczyć kilka tytułów, które warto zobaczyć.


Jak dla mnie wystarczy zajrzeć jedynie tutaj http://www.kolporter.pl/888,0,ksiazki-tytul-Linux.html?gclid=COjwl4jFrp4CFUOX2AodIkSZmQ


i już wiadomo, że książek jest o linuxie bardzo dużo.

Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że na w/w stronie jest pozycja o tytule "Jak to się robi w Linuxie" autorstwa M. Cagne, która jest oczywiście przetłumaczona na polski i dla mnie była niezłą pomocą w zdobywaniu wiedzy na temat świata linuxa.
Dodatkowo, w celu zapoznania się z pakietem OpenOffice, można zaopatrzyć się w książkę "ABC OpenOffice.ux.pl" autorstwa Adama Jaronickiego, której notabene też wyjątkowo wiele razy używałem przy prezntacjach w szczególności.
Można ją zamówić na przykład w tym sklepie: http://merlin.pl/ABC-OpenOffice-ux-pl_Adam-Jaronicki/browse/product/1,541895.html
Tak samo jak w przypadku czasopism tak i w przypadku książek w świecie linuxa istnieją darmowe odpowiedniki książek o Linuxie :


Wystarczy odwiedzić strony takie jak:http://hacking.pl/pl/news-1556-Dobra_ksiazka_o_Linuxie_w_pdfie.html albo: http://www.linux.org.pl/PLUG/susebook/.


Zaznaczamy przy tym, że pierwszy adres strony odnosi nas do książki poświęconej bardziej dla administratorów sieci niż dla zwykłych użytkowników. Ta druga książka, to sponsorowana przez firmę Novell książka kierowana już typowo do zwykłych użytkowników.


Lektura godna zawieszenia oka.


Zachęcamy do czytania.