Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Październik 01 2020 20:28:04
Matematyka

MandrivaSP Nowogród BobrzańskiLicznik odwiedzin
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Mapa odwiedzin
Locations of visitors to this page
Google PageRank
Aktualny PageRank strony matilinspnb.dbv.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
Zobacz Temat
Matematyka i Mandriva oraz Szkoła Podstawowa w Nowogrodzie Bobrzańskim | Mandriva Linux | Instalacja Mandrivy
Autor Poradnik: Jak zainstalować system Mandriva obok systemu Windows?
tarzan1984
Super Administrator

Avatar Użytkownika

Postów: 71
Data rejestracji: 21.11.09
Dodane dnia 26-11-2009 15:03
Witamy.

Aby zainstalować system Mandriva na dysku naszego komputera bez utraty systemu Windows i przechowywanych na nim danych należy zastosować się do poniższego poradnika.Krok 1.
Wkładamy płytę z nagranym systemem Mandriva do napędu DVD w naszym komputerze. Jeśli nie wiesz jak zdobyć płytę z Mandrivą odwiedź naszą stronę z poradnikiem pt.: Jak ściągnąć i nagrać Mandrive na płytę DVD? dostępnym na stronie:
Krok 2.
Po chwili powinien uruchomić się instalator systemu Mandriva. Ukaże nam się przedstawiony na poniższym zrzucie ekranowym ekran instalatora:
Uwaga:

Jeśli instalator nie uruchomi się z płyty, to oznacza prawdopodobnie, że w BIOSIE naszego komputera trzeba ustawić bootowanie z płyty w pierwszej kolejności. Jak to zrobić przeczytamy na stronie http://forum.instalki.pl/viewtopic.php?f=3&t=18874.


Jeśli chcemy zainstalować system Mandriva to wciskamy po prostu Enter.

Jeśli chcemy przerwać i nie wykonywać instalacji to używając strzałek na klawiaturze zaznaczamy opcję Uruchomienie z dysku twardego.


Krok 3.
Po wykonaniu wyboru instalacji ukaże nam się ekran informujący o ładowaniu potrzebnych bibliotek i różnych konfiguracji instalatora. Przedstawiamy jego wygląd na poniższym rysunku.Na tym etapie nic nie klikamy i czekamy aż instalator się uruchomi.


Krok 4.
Po załadowaniu odpowiednich modułów i sterowników oraz jądra przywita nas właściwy instalator systemu. W pierwszym oknie instalatora zostaniemy poproszeni o wybór języka. Aby wybrać język polski klikamy na trójkącik obok kategorii Europe, a po rozwinięciu klikamy raz lpm na Polski. Na koniec klikamy raz lpm na Dalej.

Krok 5.
W kolejnym oknie instalatora zostanie nam przedstawiona związana nierozłącznie z linuxem licencja GPL - General Public Licence. Zgadzamy się oczywiście na warunki licencji i zaznaczamy Akceptuj klikając raz lpm na pole obok tej pozycji. I klikamy Dalej.Uwaga:

Jeśli chcemy się zapoznać z treścią licencji GPL, a nie chcemy tego robić podczas instalacji Mandrivy możemy skorzystać później z zamieszczonych treści licencji GPL w internecie:

a) licencja GPL v.1.0 (ang.) - http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-1.0.txt
b) licencja GPL v.2.0 (ang.) - http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt
c) licencja GPL v.3.0 (ang.) - http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

Wyżej wymienione licencje są udostępniane w po angielsku. Jeśli chcemy zapoznać się licencją GPL po polsku to polecamy strony:
a) licencja GPL v.2.0 (nieoficjalne tłumaczenie) - http://gnu.org.pl/text/licencja-gnu.html
b)licencja GPL v.3.0 (nieoficjalne tłumaczenie) - http://itlaw.computerworld.pl/index.php/2008/03/10/tekst-licencji-gpl-v3-po-polsku-plus-prosba-o-pomoc/

Ponadto polecamy również analizę prawną licencji GPL v.3.0 dostępną na stronie: http://ksiewicz.net/?p=33.
Krok 6.
W kolejnym oknie instalatora zostaniemy poproszeni o wybór sposobu rozmieszczenia systemu Mandriva, czyli sposób partycjonowania dysku twardego naszego komputera. Jest to ważny krok gdy chcemy zainstalować Mandrivę obok systemu Windows. W tym oknie mamy do wyboru 3 propozycje r11; jak na poniższym zrzucie ekranowym.Opcja 1: Użyj istniejących partycji
Wybieramy tę opcję jeśli jesteśmy początkującymi użytkownikami komputera.

Opcja 2: Wymaż i wykorzystaj cały dysk
Wszystkie dane na dysku wraz z innymi systemami operacyjnymi zostanie skasowane. Cały dysk zajmie system Mandriva.

Opcja 3: Zaawansowany podział na partycje
Opcja ta jest przeznaczona dla średnio zaawansowanych lub zaawansowanych użytkowników komputera. W tej opcji sami ustalamy ile miejsca na dysku chcemy przeznaczyć na poszczególne partycje potrzebne do instalacji systemu Mandriva.

Uwaga:

Dalsza instrukcja instalacji opiera się o wybór Opcji 3 - czyli Zaawansowany podział na partycje.
Mimo strasznego brzmienia postaramy się krok po kroku podać przebieg poszczególnych czynności, tak aby nie uszkodzić obecnie posiadanego systemu Windows i plików w nim zgromadzonych.


Krok 7.
Wyświetli nam się ekran, w którym ukaże nam się aktualny podział na partycje na naszym dysku twardym. Będzie to zapewne coś podobnego do poniższego zrzutu ekranowego.Podobne - nie znaczy takie samo. Jeśli masz zainstalowany system Windows, to z pewnością wszystkie prostokąciki w pasku w tym oknie będą koloru niebieskiego.


Wybieramy teraz jeden z tych prostokącików niebieskich klikając na niego raz lpm.
Klikamy na Przełącz w tryb zaawansowany.
Klikamy na Zmień rozmiar.
W polu do wypełnienia z liczbami wpisujemy taką liczbę MB pamięci na dysku ile chcemy zostawić dla systemu Windows.

Przykład :
Jeśli zaznaczona przez nas partycja ma przykładowo rozmiar 192546 MB (= 192 GB), to na system Mandriva potrzeba co najmniej około 5000 MB (= 5 GB).
Redakcja radzi wpisać taką liczbę aby po odjęciu od rozmiaru zaznaczonej partycji nie wyszło mniej niż 5000 MB.
Przykładowo wpisując tam 100 000, otrzymamy nastepujący podział:
-> Mandriva otrzyma 92456 MB dysku (czyli około 92 GB)
-> Windows będzie zainstalowany na 100 000 MB dysku (czyli około 100 GB)


Po wpisaniu odpowiedniego rozmiaru klikamy Ok.
Zostaniemy ostrzeżeni przed tą operacją r11; klikamy w niej Ok.
Dotychczasowy ekran zostanie jakby przygaszony i pojawi się okno informujące o zmianie rozmiaru partycji. Czekamy cierpliwie aż instalator wszystko zmieni.
Po zmianie tej w naszych paskach z partycjami będzie mała zmiana. Zamiast tylko koloru niebieskiego zobaczymy także kawałek dysku koloru białego r11; czyli puste miejsce na dysku do instalacji Mandrivy.
Klikamy raz lpm na tym białym kawałku dysku i klikamy na Rozmieść automatycznie.
Na koniec klikamy Gotowe.

Uwaga!!!
Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje na temat partycjonowania dysku twardego w trakcie instalacji systemu Mandriva, polecamy poradnik Moje partycjonowanie dysku podczas instalacji Mandrivy.Krok 8.
W kolejnym oknie zostaniem poinformowani o potrzebie sformatowania odpowiednio utworzonych partycji na dysku komputera do instalacji Mandrivy. Tak jak na poniższym zrzucie ekranowym.
Klikamy Dalej.

Po chwili cały instalator zostanie przyciemniony i ukaże się ekran informujący o procesie formatowania partycji r11; tak jak na poniższym zrzucie ekranowym.Czekamy cierpliwie aż instalator sformatuje wszystkie potrzebne partycje nie naciskając żadnych klawiszy lub nie wyłączając komputera!!!


Krok 9.
W kolejnym oknie zostaniemy poproszeni o wybór tzw. Środowiska graficznego r11; czyli tego jak ma wyglądać nasz pulpit i otwierane okienka programów. Jako redakcja strony z tym poradnikiem zalecamy nie zmienianie tego wyboru i pozostawienie domyślnego środowiska KDE. Wszystkie bowiem gromadzone przez nas informacje i poradniki na temat systemu Mandriva dotyczą właśnie postępowania w środowisku KDE.Klikamy Dalej.


Krok 10.
W kolejnym oknie zostaniemy zapytani o chęć skonfigurowania dodatkowych źródeł oprogramowania dostępnych w internecie. Nie polecamy tego początkującym użytkownikom. Zalecamy pozostawienie zaznaczonej opcji Brak tak jak na poniższym zrzucie ekranowym.Klikamy Dalej.Krok 11.
W kolejnym oknie zobaczymy postępujący już proces instalacji systemu Mandriva. Podobnie jak na poniższym zrzucie ekranowym.Czekamy aż system Mandriva się zainstaluje. Instalacja systemu Mandriva może trwać od 10 minut do około 1 godziny. (U nas trwało to 25 minut).


Krok 12.
W kolejnym oknie zostaniemy poproszeni o skonfigurowanie kont użytkowników i administratora systemu. Zalecamy przestrzeganie poniższych zasad:

Hasło roota to hasło administratora systemu i poleca się jego podanie jedynie rodzicom, którzy chcą kontrolować dostęp do komputera swoim pociechom.

Najlepiej by było gdyby hasło roota było inne niż użytkownika, którego wprowadzamy niżej.
Po wprowadzeniu danych klikamy Dalej.


Krok 13.
Instalator po skonfigurowaniu kont użytkowników przejdzie do instalacji programu rozruchowego GRUB, który pozwoli nam później na wybieranie systemu, który chcemy uruchomić (Windows i Mandriva). Instalator zostanie przygaszony i pojawi się komunikat o instalacji GRUBa tak jak na poniższym zrzucie ekranowym.Czekamy cierpliwie aż instalator dokończy instalację GRUBA nie wciskając żadnych klawiszy ani nie wyłączając komputera!!!


Krok 14.
Konfiguracja pozostałych parametrów systemu, to krok przedstawiony na poniższym zrzucie ekranowym. Nie zalecamy początkującym niczego zmieniać.Klikamy po prostu Dalej.Krok 15.
W kolejnym oknie zostaniemy poinformowania, o możliwość aktualizacji Mandrivy. Nie zalecamy dokonywać tych aktualizacji i zaznaczyć opcję Nie klikając raz lpm na pole przy tej opcji.Następnie klikamy Dalej.


Krok 16.
Zostaniemy na koniec poinformowani o ukończeniu instalacji systemu Mandriva i płyta z instalatorem systemu Mandriva wysunie się automatycznie z naszego napędu DVD.Klikamy Uruchom ponownie.


Gratulacje ukończyłeś właśnie instalację systemu Mandriva !!!Uwaga:

Umieszczone tu zrzuty ekranowe zostały pobrane ze strony: http://thecamels.org/2008/11/28/szczegolowa-instalacja-mandrivy-linux-20090-free/

Edytowane przez tarzan1984 dnia 12-08-2011 08:19
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Znajdź
O nas
Chcesz dowiedzieć się: Co to za strona? Kiedy, kto i jak ją tworzy? Jaki jest cel tworzenia tej strony?
Zapraszamy do działu
O NAS
Tłumacz/Translate
Podziel się tą stroną
Share
Witamy Użytkowniku


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lubię to!!
Jesteśmy na NK
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 1,487,557 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl