Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Styczeń 16 2019 01:23:49
Matematyka

MandrivaSP Nowogród BobrzańskiLicznik odwiedzin
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Mapa odwiedzin
Locations of visitors to this page
Google PageRank
Aktualny PageRank strony matilinspnb.dbv.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
Zobacz Temat
Matematyka i Mandriva oraz Szkoła Podstawowa w Nowogrodzie Bobrzańskim | Mandriva Linux | Programy - grafika
Autor Poradnik: Jak zmienić rozmiar wielu zdjęć na raz na Mandrivie?
tarzan1984
Super Administrator

Avatar Użytkownika

Postów: 71
Data rejestracji: 21.11.09
Dodane dnia 17-03-2010 22:13
Witamy.
Nie raz spotykamy się z potrzebą przerobienia rozmiaru zdjęć np.: z wakacyjnego urlopu. Pojawia się jednak problem kiedy musimy wykonać tę samą operację na zbiorze 1000 zdjęć na raz. Czasami też chcemy umieścić zdjęcie w internecie, a takie portale społecznościowe jak chociażby nasza-klasa wymagają, żeby zdjęcia miały odpowiednie rozmiary.
Poniższy opis można również zastosować dla jednego zdjęcia o czym będziemy wspominać w dalszej części instrukcji.
Przejdźmy do rzeczy.
Nasze kroki powinniśmy rozpocząć od instalacji niezbędnego programu o nazwie KIM (opis instalacji umieściliśmy tutaj: http://matilinspnb.dbv.pl/viewpage.php?page_id=114).
Po zainstalowaniu programu otwieramy Katalog domowy i przechodzimy do folderu, w którym mamy umieszczone wszystkie interesujące nas zdjęcia. (PS.: Ja wszystkie zdjęcia - zgodnie z moją intuicją - trzymam w folderze Obrazy).
Zaznaczamy wszystkie interesujące nasz zdjęcia, jeśli chcemy wybrać wszystkie które są w danym folderze, to używamy kombinacji klawiszy ctrl+a, a jeśli chcemy wybrać tylko niektóre, to trzymając klawisz ctrl klikamy lpm na każde zdjęcie, które chcemy przerobić.
Kiedy już mamy wybrane wszystkie nas interesujące zdjęcia klikamy ppm na zaznaczonych zdjęciach. Pojawi nam się tzw menu kontekstowe. Z menu tego wybieramy opcję Działania. Ukaże nam się kolejna część menu kontekstowego. My skupiamy się na dwóch opcjach:
a) Kim - Compress and Resize - kompresowanie i zmiana rozmiaru.
b) Kim - Convert and Rotate - konwersja i obrót.
Powiemy tutaj o tych opcjach:
1. Kompresja - pozwala zmniejszyć rozmiar zdjęcia, które zajmuje ono na dysku twardym, ale nie zmienia wymiarów zdjęcia oglądanego przez nas na komputerze.
2. Zmiana rozmiaru - pozwala zmniejszyć wymiary zdjęcia, zmianę tego zaobserwujemy na komputerze gdyż zmienione zdjęcie będzie mniejsze na monitorze naszego komputera w trakcie jego oglądania.
3. Konwersja - zmiana tzw.: rozszerzenia zdjęcia, nie zmienia to rozmiarów ani wymiarów zdjęcia najczęściej, jedynie zmienia pewne własności zdjęcia, o których nie będziemy się tu rozpisywać, a jedynie wspomnimy, że aparaty cyfrowe najczęściej zapisują zdjęcia w formacie bmp, a - naszym zdaniem - najlepszym formatem zdjęcia jest jpg.
4. Obrót - obraca trwale wszystkie zdjęcia o tyle stopni ile sobie wybierzemy (więcej tłumaczyć chyba nie trzeba); opcja przydatna gdy ustawiamy aparat w różnych pozycjach, a później zdjęcia na komputerze są albo do góry nogami (obrót o 180 stopni załatwia sprawę), albo są poziomo (tutaj zależy jak to zdjęcie leży - wystarczy obracać aż "do bólu").
W zależności od tego co chcemy zrobić wybieramy odpowiednią opcję.

Napiszemy tutaj tylko trochę na temat Zmiany rozmiaru zdjęcia.
Redakcja chce umieścić kilka zdjęć na naszej klasie. W tym celu odwiedzamy portal. Po zalogowaniu na swoim profilu z paska narzędzi wybieramy Profil -> Dodaj zdjęcie. Pierwsze ograniczenie jakie zauważyliśmy, to że zdjęcie powinno mieć rozmiary nie większy niż 0.6 mb. Jeśli chcesz się upewnić jak wielkie jest rzeczywiście Twoje zdjęcie, w folderze na komputerze w którym masz to zdjęcie zaznaczasz je klikając na nie jednokrotnie ppm . Po prawej stronie powinnna pojawić się miniaturka naszego zdjęcia i kilka informacji o nim - między innymi Rozmiar. Wybrane przeze mnie zdjęcia mają rozmiar 1,2mb. Postępując zgodnie z poprzednimi instrukcjami należy z menu kontekstowego wybrać opcję Działania -> Kim - Compress and Resize ->Compress Custom.
Pojawi nam się okno o nazwie Kdialog we wskazanym polu gdzie jest kursor wpisujemy 50 (zdjęcie zostanie zmniejszone do 50% swoich rozmiarów - czyli do połowy). I dajemy Ok. W kolejnym oknie o nazwie Kim - Kdialog pojawi się pytanie:
Do you want to replace existing files?

Co dla niewtajemniczonych oznacza: Czy chcesz zastąpić istniejące pliki?. Jeśli tak, to dajemy tak, jeśli nie to dajemy nie . Radzimy wybrać opcję tak. Wtedy nasze zdjęcia zostaną po prostu zastąpione takimi jakie nas interesują, bez utraty jakości :)
Po tej czynności kiedy spróbujemy załadować nasze zdjęcie na nk, pojawi się pewnie kolejny problem.
Pojawi się mianowicie komunikat:
zbyt szeroki obrazek, szerokość obrazka nie może przekroczyć 2000 pikseli
zbyt wysoki obrazek, wysokość obrazka nie może przekroczyć 1500 pikseli

Czyli teraz problemem nie jest rozmiar zdjęcia na dysku, tyko jego wymiary na pulpicie naszego komputera w trakcie jego przeglądania.
Zaznaczamy znowu wybrane przez nas zdjęcia i ppm uruchamiamy menu kontekstowe i wybieramy kolejno Działania -> Kim -> Compress and Resize. Ja wybrałem Resize (1400X1050), ale ja miałem zdjęcie pionowe, to znaczy poziomo było krótsze niż pionowo :)
Jeśli jest inaczej to lepiej wybrać sobie opcję Resize - Custom. W nowym oknie wpisujemy np.: 2500x1500, ale tylko w przypadku zdjęcia, które poziomo jest szersze niż wyższe pionowo :)
Po tych wszystkich czynnościach możesz jeszcze raz spróbować umieścić zdjęcia na nk ... Powinno pójść bez problemów :)
To na tyle od nas :)
Gdyby były jakieś pytanie to piszcie na forum :)
Pozdrawiamy :)
Edytowane przez tarzan1984 dnia 20-07-2010 11:16
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Znajdź
O nas
Chcesz dowiedzieć się: Co to za strona? Kiedy, kto i jak ją tworzy? Jaki jest cel tworzenia tej strony?
Zapraszamy do działu
O NAS
Tłumacz/Translate
Podziel się tą stroną
Share
Witamy Użytkowniku


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lubię to!!
Jesteśmy na NK
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 1,125,339 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl