Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Styczeń 21 2019 23:58:02
Matematyka

MandrivaSP Nowogród BobrzańskiLicznik odwiedzin
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Mapa odwiedzin
Locations of visitors to this page
Google PageRank
Aktualny PageRank strony matilinspnb.dbv.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
Zobacz Temat
Matematyka i Mandriva oraz Szkoła Podstawowa w Nowogrodzie Bobrzańskim | Mandriva Linux | Zarządzanie oprogramowaniem
Autor Poradnik: Jak instalować oprogramowanie na Mandrivie?
tarzan1984
Super Administrator

Avatar Użytkownika

Postów: 71
Data rejestracji: 21.11.09
Dodane dnia 28-11-2009 12:57
Witamy.


Instalowanie programów w systemiem Mandriva może się odbywać na kilka sposobów. Wszystko wiąże się z tym, że różne programy mają bardzo różnych autorów i różne przeznaczenie.
Po prostu w świecie otwartego oprogramowania każdy ma prawo wybrać, nie tylko użytkownik końcowy - czyli my - ale również programista który tworzy program, ma prawo wybrać w jakiej
formie przekazuje program dalej.

Wyróżniamy następujące rodzaje plików, które można zainstalować w systemie Mandriva:


- pliki z rozszerzeniem .rpm - gotowe instalatory, które możemy instalować przy pomocy myszki do komputera
- pliki z rozszerzeniem .sh - tak zwane skrypty powłoki (od angielskiego słowa shell - oznaczającego: powłoka) czyli gotowe instalatory lub pliki wykonawcze, które aby uruchomić muszą mieć najpier nadane prawa 'wykonywalności'
- pliki z rozszerzeniem .tar.gz, tar.bz, .zip, .rar - są to archiwa, czyli spakowane wiele plików do jednego plikum, instalację programu umieszczonego w takim archwium zaczynamy najpierw od wypakowania pobranego archiwum (najlepiej do jednego katalogu), a następnie postępowanie zgodnie z instrukcjami, które znajdują się najczęściej w pliku tekstowym, który po wypakowaniu nazywa się najczęściej Install lub Readme.
- pliki z rozszerzeniem .run lub .bin - podobnie jak w przypadku skryptów powłoki to też są gotowe instalatory, które instalujemy przy pomocy konsoli (Menu -> Narzędzia -> Konsola) i którym na początku najlepiej nadać prawa 'wykonywalności'
- pliki z rozszerzeniem .jar - programy napisane w języku java, które spotykane są na wielu systemach operacyjnych


Ze względu na różnorodność rodzajów plików, które możemy instalować w systemie Mandriva, mamy - tak jak wspominaliśmy wcześniej - róne sposoby na instalację oprogramowania.
UWAGA!!!

Przed przystąpieniem do instalacji programów - bez względu na wybraną przez nas metodę - zalecamy skonfigurowanie repozytoriów dla systemu Mandriva, czyli źródeł oprogramowania przy użyciu naszego poradnika pt.: Jak skonfigurować repozytoria na Mandrivie?.

1 METODA - KLIKNIĘĆ: Programy z rozszerzeniem .rpm instalowane z repozytoriów
[PROSTA I BEZPIECZNA]


Aby wykorzystać tę metodę instalacji oprogramowania w systemie Mandriva należy najpierw dokonoać odpowiedniej konfiguracji repozytoriów, czyli źródeł oprogramowania dla systemu Mandriva, skąd nasz system
będzie pobierał zarówno nowe programy jak i aktualizacje dla całego systemu i poszczególnych programów. Cały proces konfiguracji repozytoriów dla systemu Mandriva opisaliśmy na naszym Forum w poradniku pt.: "Jak skonfigurować repozytoria na Mandrivie?".

Aby dowiedzieć się jakie są programy dostępne w repozytoriach możemy skorzystać z takich stron internetowych jak:


- http://mandriva.org.pl (pl) (na stronie tej po lewej stronie jest dział Programy z różnymi kategoriami, w których możemy szukać programów dla systemu Mandriva)
- http://apps.mandriva.org.pl/pl/category/kde (pl/ang)
- http://www.mandrivalinux.eu/downloads.php?do=search (pl)
- http://matilinspnb.dbv.pl/viewpage.php?page_id=39 (pl) - dział naszej strony Oprogramowanie na Mandrive


Jeśli nie chcesz lub nie lubisz długich i nużących dla Ciebie poradników w postaci tekstu polecamy zapoznanie się z filmikiem prezentującym instalowanie oprogramowania w systemie Mandriva (wersja 2008) dostępnym pod adresem:

http://www.youtube.com/embed/POa8gJUWWSgJeśli znajdziemy już interesującą nas aplikację oraz dokonamy konfiguracji repozytoriów to przechodzimy do Konfiguracja komputera -> Zarządzanie oprogramowaniem -> Instalowanie i usuwania oprogramowania. Wyświetli nam się okno przedstawione na poniższym zrzucie ekranowym:Po lewej stronie mamy dostępne drzewko kategorii programów dostępnych w repozytoriach. Jeśli klikniemy na dowolnie wybraną kategorię raz lpm to w oknie głównym wyświetlą nam się informacje na temat dostępnych w repozytoriach w danej kategorii programów dla systemu Mandriva.
Na poniższym zrzucie ekranowym kliknęliśmy kategorię Wideo. W oknie głównym ukażą nam się programy z ich nazwami w pierwszej kolumnie (i skróconymi opisami), numerem wersji w drugiej kolumnie, i informacją dla jakiej wersji Mandrivy jest przeznaczony dany program (np.: mdv2010 to program dla Mandrivy w wersji 2010; jeśli chcesz sprawdzić jaką Ty masz wersję Mandrivy to polecamy nasz poradnik pt.: "Jak sprawdzić jaką wersję Mandrivy mam zainstalowaną?").
Aby zainstalować jakikolwiek programu z tej kategorii Wideo należy zaznaczyć pole obok jego nazwy klikając na nie raz lpm, a potem klikając Zastosuj.

Jeśli jednak znaleźliśmy jakiś program - przy pomocy na przykład w/w stron internetowych - to możemy wpisać jego nazwę w polu Znajdź i zatwierdzić enterem. System Mandriva sam wyszuka nam program w repozytoriach, bez konieczności przeszukiwania wszystkich dostępnych kategorii programów.
Postąpiliśmy tak w przypadku programu VLC, popularny odtwarzacz wideo. Aby go zaintalować wpisaliśmy w pole Znajdź wyrażenie: vlc i zatwierdziliśmy enterem.
Wyniki przedstawiamy na poniższym zrzucie ekranowym:Wybieramy oczywiście program o dokładnej nazwie vlc (mimo że wyświetliło nam o wiele więcej wyników). Klikamy więc na pole przy nazwie vlc raz lpm. Zwróćmy uwagę na fakt, że pakietów o dokładnej nazwie vlc jest więcej. My wybraliśmy jednak ten pakiet który w kolumnie wersji miał nawyższą wersję tzn.: 1.1.10 oraz był przeznaczony dla naszego rodzaju Mandrivy tzn.: 2010.2.
Po kliknięciu na pole obok nazwy wybranego przez nas pakietu wyświetliło nam się komunikat przedstawiony na poniższym zrzucie ekranowym:Informuje on nas o tym, że aby zainstalować poprawnie cały program VLC potrzeba zainstalować również potrzebne dla tego programu biblioteki. Za każdym razem musimy się zgodzić na ich instalację klikając w tym oknie OK.

Następnie klikamy Zastosuj i w nowym oknie, które nas informuje o instalowanym programie i jego zależnościach (czyli bibliotekach które program potrzebuje), klikamy raz lpm na OK.
Przedstawiamy to okno informacji na poniższym zrzucie ekranowym.Po zgodzeniu się na instalację programu wraz z jego zależnościami ukaże nam się okno w postaci paska, w którym będziemy informowani o pobieraniu z repozytoriów oraz instalowaniu wybranych przez pakietów.
Okno to przedstawiamy na poniższym zrzucie ekranowym.Po pobraniu i zakończeniu instalacji programu wraz z jego zależnościami pojawi się nam ponownie okno Centrum Sterowania Mandriva w którym możemy instalować kolejne programy lub zakończyć naszą pracę z instalowaniem programów i zamykamy to okno klikając na krzyżyk w prawym górnym rogu jego okna.


Przykładami programów instalowanych w ten sposób są:


- QMMP - odtwarzacz audio
- Kaffeine - odtwarzacz wideo
- Kadu - komunikator obsługujący Gadu-Gadu oraz Jabbera
- Skype - komunikator VOiP
- Thunderbird - klient poczty e-mail
- Opera - przeglądarka WWW


oraz wiele, wiele innych których możemy poszukiwać w naszym dziale Oprogramowanie na Mandrive (są to wszystkie programy, które w swoim opisie - w sekcji Sposób instalacji programu w pierwszym punkcie posiadają zapis nakazujący przejście do Konfiguracja komputera -> Zarządzanie oprogramowaniem -> Instalacja i usuwanie oprogramowania).
2 METODA - KLIKNIĘĆ: programy z rozszerzeniem .rpm pobrane z internetu
[PROSTA I NIEBEZPIECZNA]


Programy dla systemu Mandriva nie znajdują się jedynie w repozytoriach!! Można ich szukać w całym światowym internecie. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z różnych stron pociąga za sobą ryzyko ściągnięcia niechcianego złośliwego oprogramowania.
Programy które intalujemy z repozytoriów są bowiem sprawdzone przez społeczność ludzi używających system Mandriva i wolne od złośliwego oprogramowania.

Jeśli jednak w repozytoriach systemu Mandriva które skonfigurowaliśmy nie ma dostępnych dla nas potrzebnych programów możemy posiłkować się oczywiście internetem.
Należy jednak pamiętać, że w związku z tym że na świecie jest wiele dystrybucji systemu Linux oprócz samej Mandrivy, musimy uważnie szukać plików z rozszerzeniem .rpm - czyli tak zwanych instalatorów.

Plików z rozszerzeniem .rpm możemy wyszukiwać na takich stronach internetowych jak:


- http://rpm.pbone.net/
- http://www.rpmfind.net/
- http://www.rpmseek.com/
- http://www.lbl.gov/LBL-Work/RPM/search.html
- lub z dowolnej strony domowej wybranego programu (zwracają uwagę na to żeby pobierany plik był oznaczony jako wersja dla Mandriva (ewentualnie Linux ale z rozszerzeniem .rpm)


Przy tej metodzie instalowania oprogramowania oprócz względów bezpieczeństwa pojawia się jeszcze problem 'zależności' programu. Zwróćmy uwagę na opisany przez nas sposób instalacji programu VLC w 1 METODZIE - KLIKNIĘĆ.
Aby go zainstalować trzeba było jeszcze doinstalować biblioteki mu potrzebne. Jeśli instalowaliśmy go z repozytoriów to system Mandriva samodzielnie wykrył te zależności i pobrał je z repozytoriów. Jednak kiedy ściągamy plik z rozszerzeniem .rpm z internetu, to musimy się liczyć z tym, że potrzebne mu zależności będziemy musieli wyszukiwać najczęściej sami i instalować je ręcznie.

Instalacja takiego programu - jeśli nie ma żadnych zależności - jest dosyć prosta. Pobieramy program na dysk naszego komputera, a po pobraniu klikamy na niego dwa razy lpm. Podajemy hasło adminstratora i czekamy aż programu się zainstaluje.

Przykładami tak instalowanych programów są:


- KYDPDict - program do obsługi słowników collinsa wydawanych przez wydawnictwo ydpd (zatwierdzone przez MENiS) - instalator programu pobraliśmy ze strony http://rpm.pbone.net
- Qaduzer - dodatek do komunikatora Kadu (obsługującego sieć Gadu-Gadu lub Jabber) pozwalający otwierać wiele kont jednocześnie - instalator programu pobierany ze strony domowej programu http://my.opera.com/Whut/blog/
- Google Picassa - popularny program do katalogowania i edytowania zdjęć - instalator programu pobierany ze strony domowej programu http://picasa.google.com/linux/

3 METODA - SKRYPTY: programy z rozszerzeniem .sh, .run, .bin lub pliki bez rozszerzeń pobrane z internetu
[ŚREDNIO PROSTA I NIEBEZPIECZNA]


Jest to kolejna metoda instalacji programów w systemie Mandriva, która wymaga od użytkownika nie tylko ostrożności w doborze oprogramowania i źródeł jego pochodzenia, ale także średniozawansowanej wiedzy na temat obsługi systemu Mandriva i jego konsoli.
Konsola systemowa to miejsce w którym wszystkie operacje które dokonujemy na plikach lub katalogach wymagając znajomości poleceń, które wpisujemy przy pomocy klawiatury komputera i zatwierdzamy enterami (dla zainteresowanych głębszym tematem poleceń w konsoli polecamy stronę internetową http://www.linuxguide.it/command_line/linux_commands_pl.html lub w naszym dziale Biblioteka Mandrivy takie książki jak: "Linux. Komendy i polecenia. Praktyczne przykłady" lub "Jak to się robi w Linuksie").

Jeśli posiadamy taką wiedzę możemy instalować lub uruchamiać tego typu pliki.
Aby zainstalować tego typu plik należy najpierw pobrać go na dysk naszego komputera (najelpiej ze strony domowej programu). Po pobraniu pliku uruchomić konsolę przez przejście do Menu -> Narzędzia -> Konsola.
Widok konsoli systemowej prezentujemy na poniższym zrzucie ekranowym.W uruchomionej konsoli wpisujemy polecenie:

su
i zatwierdzamy enterem.

Pojawi nam się linia:

Hasło:
w której kursor nie będzie się ruszał, a w której wpisujemy hasło administratora systemu i zatwierdzamy enterem.
Ukaże nam się wtedy linia:

[root@localhost user]#
w którym słowo user będzie zastąpione nazwą użytkownika na koncie którego jesteśmy aktualnie zalogowani w systemie.

Konsola domyślnie po tej operacji widzi katalog domowy użytkownika na koncie którego jesteśmy zalogowani w systemie. Pierwszym naszym krokiem jest więc kazanie konsoli aby przeniosła się do katalogu w którym znajduje się pobrany przez nas instalator programu.
W tym celu potrzebujemy tzw.: ścieżki dostępu do pliku. Aby ją uzyskać uruchamiamy Katalog domowy z pulpitu naszego komputera i otwieramy katalog w którym znajduje się pobrany przez nas plik.
W oknie z widokiem tego katalogu klikamy raz lpm w pasku który znajduje się zaraz nad widokiem zawartości katalogu. Pasek ten pokazujemy na poniższym zrzucie ekranowym:Po kliknięciu na tym pasku ujawi nam się ścieżka dostępu do pliku (najprawdopodobniej postaci /home/user/... gdzie słow user będzie zastąpione nazwą użytkownika na koncie którego jesteśmy zalogowani w systemie a ... nazwą katalogu w którym zapisany jest nasz plik).
Kopiujemy tę ścieżkę dostępu.

Następnie wracamy z powrotem do uruchomionej wcześniej konsoli i wpisujemy polecenie:

cd /sciezka/dostepu
gdzie wyrażenie /sciezka/dostepu zastępujemy faktyczną ścieżką dostępu do pliku którą skopiowaliśmy wcześniej.

Następnie wpisujemy polecenie:

chmod +x plik.sh
lub:

chmod +x plik.run
gdzie słowo plikzastępujemy nazwą pliku który pobraliśmy z internetu, a wersja polecenia zależy od tego czy pobraliśmy skrypt powłoki z rozszerzeniem .sh czy też plik z rozszerzeniem .run - polecenie to zatwierdzamy oczywiście enterem. Polecenia te powodują, że plik który pobraliśmy dostaje prawa 'wykonywalności', czyli może zostać uruchomiony w naszym systemie.

Następnie wpisujemy polecenie:

./plik.sh


lub
./plik.run


lub
./plik.bin
w zależności od tego jaki rozszerzenie ma nasz plik, a słowo plik zastępujemy nazwą pliku jaką pobraliśmy z internetu - polecenie takie jak zwykle zatwierdzamy enterem.

Po wykonaniu ostatniego polecenia uruchamia się najczęściej instalator danego programu lub po prostu od razu gotowy program.

Przykładami instalowanych w ten sposób programów są:


- instalator z rozszerzeniem .run: własnościowe steroniki dla kart graficznych ATI (Radeonów) - schemat pełnej instalacji sterowników opisaliśmy na stronie http://matilinspnb.dbv.pl/forum/viewthread.php?forum_id=17&thread_id=25
- instalator z rozszerzeniem .sh: Red Eclipse - strzelanka FPS przeznaczona do gry single- jak i multiplayer przez sieć
- instalator z rozszerzeniem .bin: Qt Creator - środowisko programistyczne pozwalające na tworzenie i modyfikowanie aplikacji używających biblioteki Qt4
- plik uruchomieniowy z rozszerzeniem .sh: Unigine Heaven Benchmark - benchmark umożliwiający testowanie wydajności kart graficznych w systemie Mandriva
- plik uruchomieniowy z rozszerzeniem .bin: Eternal Lands - darmowa trójwymiarowa gra MMORPG
- plik uruchomieniowy bez rozszerzenia: Aptana Rad Rails - środowisko programistyczne pozwalające tworzyć aplikacje w językach Ruby i Rails

4 METODA - JAVA: pliki z rozszerzeniem .jar
[ŚREDNIOTRUDNE I NIEBEZPIECZNE]


Pliki z rozszerzeniem .jar to programy tworzone niezależnie od systemów operacyjnych i uzależnione jedynie od tego czy dany system ma zainstlowane środowisko java (w systemie Mandriva możemy bezproblemowo je zainstalować kierując się naszym opisem na stronie http://matilinspnb.dbv.pl/viewpage.php?page_id=160).
Oczywiście przy plikach tego typu rodzaju należy pamiętać o bezpieczeństwie pobieranych programów - ze względu na źródło.

Aby zainstalować taki program wystarczy go pobrać - najlepiej ze względów bezpieczeństwa - ze strony domowej programu, a następnie - po pobraniu programu na dysk naszego komputera uruchomić konsolę przez przejście do Menu -> Narzędzia -> Konsola.
Po pobraniu pliku otwieramy katalog w którym znajduje się pobrany program i kopiujemy ścieżkę dostępu do pliku klikając raz lpm na pasek ścieżki dostępu do pliu znajdujący się zaraz nad widokiem katalogu. Przykładową ścieżkę dostępu do pliku prezentujemy na poniższym zrzucie ekranowym.Kopiujemy tę ścieżkę dostępu.

W uruchomionej konsoli wpisujemy polecenie:

java -jar /sciezka/dostepu/plik.jar
przy czym wyrażenie /sciezka/dostepu zastępujemy faktyczną ścieżką dostępu do pliku, którą skopiowaliśmy wcześniej, a słowo plik zastępujemy nazwą pliku jaką pobraliśmy ze strony internetowej (bez powtarzania dwa razy rozszerzenia .jar) - polecenie to oczywiście zatwierdzamy oczywiście enterem.

Po wpisaniu ostatniego polecenia ukaże nam się instalator graficzny programu, który przeprowadzi nas przez instalację programu lub od razu gotowy do użycia program.

Przykładami w naszym dziale Oprogramowanie na Mandrive instalatorów lub programów do uruchomienia z rozszerzeniem .jar są:


- program do uruchomienia z rozszerzeniem .jar: JDownloader - program do pobierania plików z serwerów hostingowych takich jak: rapidshare, megaupload, filesonic, fileserve itp.
- instalator z rozszerzeniem .jar: FreeCol - strategia turowa wzorowana na grze "Colonization".5 METODA - KOMPILACJA: pliki z rozszerzeniem .tar.gz, .tar, .bz, .zip, .rar
[TRUDNE I NIEBEZPIECZNE]


Pliki które pobieramy z rozszerzeniami .tar.gz, .tar, .bz, .zip, .rar to archiwa, w których spakowane jest naraz wiele plików. Aby zainstalować taki program należy najpierw pobrać go - najlepiej ze strony domowej - a następnie rozpakować pobrany plik, klikając na niego raz ppm i z wyświetlonego menu kontekstowego wybierjąc opcję Rozpakuj archwium tutaj.
Po rozpakowaniu takiego pliku najlepiej jest otworzyć wypakowany katalog i - jeśli znamy język angielski - zapoznać się z treścią pliku tekstowego Install lub README. W plikach tych najczęściej napisane jest jak zainstalować - skompilować dany program.
Kompilacja to proces instalacji wymagający od użytkownika zaawansowanej wiedzy na temat konsoli systemu Linux (w tym Mandrivy). Jak już wcześniej wspominaliśmy aby dobrze zapoznać się z konsolą systemu Mandriva, którą uruchamiamy przez przejście do Menu -> Narzędzia -> Konsola, należy poznać podstawowe polecenia które w niej wpisujemy.
Z poleceniami tymi możemy zapoznać się odwiedzając stronę internetową http://www.linuxguide.it/command_line/linux_commands_pl.html lub - powołując się na nasz dział Biblioteka Mandrivy - zaopatrzyć się w takie książki jak: "Linux. Komendy i polecenia. Praktyczne przykłady" lub "Jak to się robi w Linuksie".

Nie będziemy tutaj opisywać sposobu instalacji tego typu programów ponieważ każdy program posiada własny schemat instalacji zależny od tego jak go stworzył autor.

Przykładowymi programami, które w celu instalacji muszą być skompilowane w konsoli są:


- FET - program do tworzenia planów szkolnych
- BiblioteQ - program do obsługi bibliotek
- Tablix - program do tworzenia planów szkolnych oraz kursów jazdy autobusów
- Code Lite - środowisko programistyczne do tworzenia programów w języku C.


Jak łatwo zauważyć w podanych powyżej przykładach, różnorodność sposobu instalacji jest bardzo duża.

Portalami (stronami internetowymi) z opisami programów na systemy z rodziny Linux, w tym Mandrive dla najbardziej zaawansowanych użytkowników są:
W razie jakichkolwiek problemów z instalacją oprogramowania w systemie Mandriva zapraszamy do zadawania pytań na naszym Forum w dziale Zarządzanie oprogramowaniem lub jeśli nie potrafisz znaleźć to zapytaj o program w dziale Szukam programu do ... lub przeszukania naszego działu Oprogramowanie na Mandrive - w którym każdy program ma własną instrukcję instalacji oraz szczegółowy opis.


Pozdrawiamy - redakcja :)
Edytowane przez tarzan1984 dnia 05-07-2011 11:40
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Znajdź
O nas
Chcesz dowiedzieć się: Co to za strona? Kiedy, kto i jak ją tworzy? Jaki jest cel tworzenia tej strony?
Zapraszamy do działu
O NAS
Tłumacz/Translate
Podziel się tą stroną
Share
Witamy Użytkowniku


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lubię to!!
Jesteśmy na NK
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 1,128,736 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl