Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Lipiec 25 2021 08:51:39
Matematyka

MandrivaSP Nowogród BobrzańskiLicznik odwiedzin
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Mapa odwiedzin
Locations of visitors to this page
Google PageRank
Aktualny PageRank strony matilinspnb.dbv.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
Zobacz Temat
Matematyka i Mandriva oraz Szkoła Podstawowa w Nowogrodzie Bobrzańskim | Mandriva Linux | Sprzęt i jego obsługa - karty graficzne
Autor Poradnik: Jak skonfigurować kartę graficzną od NVIDII?
tarzan1984
Super Administrator

Avatar Użytkownika

Postów: 71
Data rejestracji: 21.11.09
Dodane dnia 27-11-2009 20:51
Sposób 1: Instalacja sterowników dostępnych w repozytoriach.


Pierwszą czynnością jaką powinniśmy uczynić w tej sytuacji, to sprawdzić czy mamy skonfigurowane dobrze repozytoria. O konfiguracji repozytoriów pisaliśmy w poście http://matilinspnb.dbv.pl/forum/viewthread.php?forum_id=23&thread_id=64.

Kiedy jesteśmy pewni, że wszystkie repozytoria zostały dobrze skonfigurowane przechodzimy do Konfiguracja komputera -> Sprzęt -> Konfiguracja serwera graficznego.

W nowo wyświetlonym oknie klikamy raz lpm na pole obok opcji Karta graficzna i w nowym oknie dwa razy klikamy na podświetlony rodzaj karty i dobrany dla niej sterownik.

W nowym oknie zostaniemy zapytani:

Istnieje zamknięty sterownik dla twojej karty wideo, który być może obsługuje więcej funkcji. Czy chcesz go użyć?


Zgadzamy się na ten wybór klikając Tak w prawym dolnym rogu.

Czekamy aż sterownik zostanie ściągnięty i zainstalowany w naszym systemie.

Po tej czynności zostaniemy poproszeni o wylogowanie z systemu. W oknie wylogowania klikamy jednak na Anuluj i zamykamy wszystko. Po tej czynności przechodzimy do Menu -> Opuść -> Uruchom ponownie. I w nowym oknie klikamy na Uruchom ponownie co zrestartuje nasz komputer.

Po ponownym uruchomieniu system Mandriva Linux zostanie uruchomiony ze sterownikami zamkniętymi od producenta czyli firmy Nvidia.


Uwaga!!!
Po ponownym uruchomieniu systemu Mandriva polecamy sprawdzenie czy mamy uruchomioną akcelerację 3D, która potrzebna jest do obsługi gier trójwymiarowych (np.: FPS-ów lub MMORPG) czy też programów do modelowania 3D. Możemy to sprawdzić zgodnie z naszym poradnikiem: Jak sprawdzić akcelerację 3D na Mandrivie?

UWAGA!!!
Jeśli po zainstalowaniu sterowników oraz ponownym uruchomieniu systemu Mandriva, pokazuje nam się tylko czarny ekran lub system nie chce się uruchomić tak jak wcześniej polecamy odinstalowanie sterowników zgodnie z naszym poradnikiem pt.:"Jak odinstalować sterowniki do karty GeForce (NVIDIA) zainstalowane z repozytoriów?".


Sposób 2: Instalacja sterowników ze strony producenta.


Uruchamiamy przeglądarkę Firefox przez przejście do Menu -> Internet -> Przeglądarka Firefox. W uruchomionej przeglądarce przechodzimy do strony:Podobnie jak w przypadku kart ATI (Radeon) i tutaj mamy do czyniena z kilkoma krokami, które musimy skonfigurować samodzielnie. W Polu:

Typ produktu - zostawiamy GeForce.
Seria produktu - wybieramy serię naszej karty graficznej - w wyborze nam pomogą informacje
dostępne w systemie. W celu ich uzyskania przechodzimy do Konfiguracja komputera -> Sprzęt ->
Przeglądanie i konfiguracja sprzętu
. Klikamy raz na Karta graficzna po lewej stronie.
Rodzina produktu - postępujemy tak samo jak w przypadku wyboru pola Seria produktu.
System operacyjny - wybieramy tutaj albo Linux 32bit lub Linux 64bit,
aby sprawdzić ilu bitowy mamy system postępujemy zgodnie z poradnikiem zamieszczonym na naszym forum http://matilinspnb.dbv.pl/forum/viewthread.php?forum_id=11&thread_id=62

Po odpowiednim skonfigurowania tych pól klikamy na tej stronie na Szukaj.

Na nowo wyświetlonej stronie klikamy na Pobierz.

Na nowo wyświetlonej stronie klikamy raz ppm na Zgadzam się - Pobierz i z wyświetlonego menu kontekstowego wybieramy Zapisz element docelowy jako. W oknie z folderami wybieramy katalog Pobrane i ściągamy instalator na dysk naszego komputera.

Po pobraniu sterowników na dysk komputera przechodzimy do Katalog domowy -> Pobrane i zmieniamy nazwę pobranego instalatora klikając na niego raz ppm i wybieramy opcję Zmień nazwę. Wymazujemy wszystko i wpisujemy nvidia.run.Uwaga!!!
Dalsza część poradnika dotyczy czynności odbywających się bez trybu graficznego, a co za tym idzie bez dostępu do internetu. W związku z tym zalecamy spisanie dalszej jego części na kartce papieru lub zapamiętanie (dla bardziej zaawansownsowanych).
W momencie kiedy uruchomi się program rozruchowy Grub z wyborem systemów należy wybrać uruchomienie systemu Mandriva w trybie awaryjnym i zatwierdzić enterem

Po uruchomieniu systemu znajdziemy się w konsoli w której jeśli ukaże się linia:

sh 4.1:
to wpisujemy polecenie:

telinit 3
i zatwierdzamy enterem.

W linii:

localhost login:
wpisujemy nazwę użytkownika na koncie którego logujemy się do systemu Mandriva - i zatwierdzamy enterem.

Ukaże się linia:

Hasło:
w której podajemy hasło użytkownika systemu którego nazwę podaliśmy w poprzedniej linii - i zatwierdzamy enterem.

W kolejnej linii wpisujemy polecenie:

su
i zatwierdzamy enterem. Zostaniemy poproszeni o podanie kolejnego hasła - tym razem podajemy hasło administratora systemu.

Zatem w linii z poleceniem:

Hasło:
wpisujemy hasło administratora i zatwierdzamy je enterem.

W ten sposób jesteśmy zalogowani do systemu bez trybu graficznego. Wszystko co teraz zrobimy odbywa sią za pomocą komend.

Pierwszą czynnością jaką zrobimy to odinstalujemy wszystkie pakiety z nazwą nvidia, które mogły się zainstalować podczas instalacji systemu Mandriva.
W tym celu wpisujemy polecenie:

urpme nvidia -a
i zatwierdzamy enterem. Jeśli system znajdzie jakieś pakiety które zawierają w swojej nazwie słowo nvidia poinformuje nas o tym i zapyta:

Czy chcesz kontynuować (t/N):
wpisujemy t i zatwierdzamy enterem, a następnie czekamy aż wszystko zostanie odinstalowane. Jeśli system nie znajdzie żadnych pakietów ze słowem nvidia w swojej nazwie, to pojawi się komunikat:

Nieznany pakiety nvidia
Kolejną czynnością jest zainstalowanie pobranych przez nas wcześniej ze strony domowej producenta sterowników do karty graficznej.
W tym celu wpisujemy polecenie:

cd /home/user/Pobrane
pod warunkiem że ściągneliśmy sterowniki do katalogu Pobrane (jeśli nie to zamiast wyrażenia /home/user/Pobrane wpisujemy własną ścieżkę dostępu do katalogu ze sterownikami) - przy czym słowo user zastępujemy nazwą użytkownika na koncie którego pobieraliśmy wcześniej sterownki - wszystko oczywiście zatwierdzamy enterem.
Polecenie to przeniesie nas w konsoli do katalogu ze sterownikami. Teraz wystarczy już uruchomić instalator przez wpisanie polecenia:

./nvidia.run
i zatwierdzamy enterem.

Ukaże nam się okno instalacji sterowników. Jeśli będą się ukazywać komunikaty z podświetlanym ok to zatwierdzamy je enterem. Wyjątkiem jest moment wyboru licencji, w którym zobaczymy:W tym przypadku najpierw strzałkami klawiatury prawo/lewo zaznaczamy Accept i zatwierdzamy enterem.
Postępujemy tak samo w oknie:Podczas instalacji sterowników o której poinformowani zostaniemy za pomocą paska postępu instalacji poszczególnych jego komponentów, a który przedstawiamy na poniższym zrzucie ekranowym:nie klikamy niczego i czekamy aż do zakończenia instalacji - czyli do momentu ujrzenia okna informującego o konfiguracji ustawień systemowych, które przedstawiamy na poniższym zrzucie ekranowym:W oknie tym - tak jak poprzednio strzałkami klawiatury prawo/lewo zaznaczamy opcję Yes i zatwierdzamy eneterem.
W ostatnim oknie informującym o pomyślnej instalacji sterowników klikamy enter.

Po zainstalowaniu sterowników wpisujemy w konsoli polecenie:

reboot
i zatwierdzamy je enterem. Polecenie to zrestartuje nasz komputer i w oknie wyboru systemów (GRUB) nie wybieramy już trybu awaryjnego tylko czekamy aż Mandriva uruchomi się w ustawieniach skonfigurowanych wraz z zainstalowanymi przez nas sterownikami od producenta.
Uwaga!!!
Po ponownym uruchomieniu systemu Mandriva polecamy sprawdzenie czy mamy uruchomioną akcelerację 3D, która potrzebna jest do obsługi gier trójwymiarowych (np.: FPS-ów lub MMORPG) czy też programów do modelowania 3D. Możemy to sprawdzić zgodnie z naszym poradnikiem: Jak sprawdzić akcelerację 3D na Mandrivie?

UWAGA!!!
Jeśli po zainstalowaniu sterowników oraz ponownym uruchomieniu systemu Mandriva, pokazuje nam się tylko czarny ekran lub system nie chce się uruchomić tak jak wcześniej polecamy odinstalowanie sterowników zgodnie z naszym poradnikiem pt.:"Jak odinstalować sterowniki do karty GeForce (NVIDIA) zainstalowane ze strony producenta?".
Pozdrawiamy - redakcja :)
Edytowane przez tarzan1984 dnia 05-07-2011 18:53
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Znajdź
O nas
Chcesz dowiedzieć się: Co to za strona? Kiedy, kto i jak ją tworzy? Jaki jest cel tworzenia tej strony?
Zapraszamy do działu
O NAS
Tłumacz/Translate
Podziel się tą stroną
Share
Witamy Użytkowniku


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lubię to!!
Jesteśmy na NK
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 1,637,886 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl